1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Erkekler 'tecavüz'e karşı yürüyecek
Erkekler 'tecavüz'e karşı yürüyecek

Erkekler 'tecavüz'e karşı yürüyecek

Son dönemlerde artan cinsel istismar olaylarına ve tecavüz kültürüne karşı Diyarbakır'da STK'ler öncülüğünde erkekler tarafından “Kürdistan'da taciz ve tecavüzcüleri barındırmayacağız. Kadının kurtuluşu toplumun kurtuluşudur” sloganıyla 21 Temmuz'da yürüy

A+A-

Diyarbakır 'da faaliyet yürüten kimi STK'ler öncülüğünde en son Siirt'te yaşanan cinsel istismar olaylarına karşı, sadece erkeklerin katılacağı yürüyüş gerçekleştirilecek. Konuya ilişkin açıklama yapan KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Büro Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Karaaslan, bölgede 30 yıllık savaşla birlikte özellikle kadına dönük taciz ve tecavüzle defalarca karşılandığını belirterek, son aylarda bir artış yaşandığını ve bununla birlikte toplumsal bir çürümenin yaşandığını kaydetti.

'Sadece erkekler katılacak'

Son dönemde Bingöl ve Siirt'te ortaya çıkan cinsel istismarın kabul edilemeyeceğine vurgu yapan Karaaslan, “Bu çerçevede biz Diyarbakır'daki STK'ler olarak 21 Temmuz'da kitlesel bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Bu yürüyüşümüzün bir özelliği de sadece erkeklerin katılacağı bir yürüyüş olması. Bu tecavüzü gerçekleştirenler erkeklerdir. Dolayısıyla bu toplumsal çürüme erkek egemen eliyle gerçekleşiyorsa, erkeklerin böyle bir yürüyüş düzenlemesi daha bir önem arz ediyor” diye konuştu.

Yürüyüşe katılım çağrısı

Yürüyüşün temel sloganının “Kürdistan'da taciz ve tecavüzcüleri barındırmayacağız. Kadının kurtuluşu toplumun kurtuluşudur” olduğunu belirten Karaaslan, yürüyüşe duyarlılık ve katılım çağrısı yaptı. Yürüyüş, 21 Temmuz Cuma günü saat 10.00′da Ofis semtindeki Sanat Sokağı'nda başlayacak ve Koşuyolu Yaşam Anıtı önünde yapılacak açıklamayla son bulacak.

HABERE YORUM KAT