1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Erkek şiddetine karşı kampanyalar yürüteceğiz
Erkek şiddetine karşı kampanyalar yürüteceğiz

Erkek şiddetine karşı kampanyalar yürüteceğiz

1′inci Ortadoğu Kadın Konferansı'nın sonuç bildirgesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Mutlu, “Alınan kararlara ilişkin önümüzdeki dönemde harekete geçilecek. Erkek ve devlet şiddetine karşı kampanyalar yürütülece

A+A-

Diyarbakır'da Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nin (DÖKH) ev sahipliğinde gerçekleştirilen 1′inci Ortadoğu Kadın Konferansı sonuç bildirgesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Mutlu, konferansın Ortadoğu'da ilk olması itibariyle önemli olduğunu belirterek, konferansla birlikte önemli ve tarihi kararların alındığını ifade etti.

Konferansta alınan kararların önümüzdeki dönemlerde hayata geçirileceğini dile getiren Mutlu, Kürt kadın hareketini kendilerine model olarak gördüklerini belirtti. Mutlu, “Bazı delegasyonlar Kürt kadın hareketini tanımıyordu. Konferansla birlikte Kürt kadın hareketinin nasıl mücadele yürüttüğünü, kurumsallaştığını ve politik bir hal aldığını öğrenmiş oldular. Özellikle Afganistan, Mısır ve Filistin'den gelen delegasyonlar çok etkilendiklerini söyledi” dedi.

“Dinin siyasallaşmasıyla şiddet arttı”

Ortadoğu'da dinin siyasallaşması ile birlikte, kadına yönelik şiddette gözle görülür oranda artış yaşandığını belirten Mutlu, aynı zamanda cinsel yönelimlerinden kaynaklı olarak da kadınların şiddet mağduru olduklarını ve konferansta konuya ilişkin sıkça tartışmaların gerçekleştirildiğini ifade etti. “Birçok konu tartışıldı. Örneğin, Kürt ve Filistin halkının özgürlük sorununun tüm Ortadoğu sorunu olduğu vurgusu yapıldı. İki halkın özgürlüğünün sağlanmadan Ortadoğu'da huzur bulunulamayacağı ve ulusların kendi kaderlerini tayin etme haklarının temel mesele olduğu tartışıldı. Bunun en temel insan hakkı olduğu vurgusu yapıldı” diyen Mutlu, genel ortaklaşmalara gidildiğini ve bu kapsamda devlet ve erkek şiddetine karşı kampanyalar yürütüleceğini, tarih olarak da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Günü'nün baz alınacağının tartışıldığını dile getirdi. Sömürgeciliğin kadına yönelik şiddeti derinleştirdiğini ve hızlandırdığını, militarist politikaların kadına yönelik şiddet olarak döndüğünü belirten Mutlu, tüm tartışmaların sonucunda bölgede yaşayan kadınların ortak ve benzer sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

“Cihatla küreselleşme arasında sıkışmış”

Kadını ötekileştiren politikalara karşı güçlü bir dayanışma, örgütlülük ve birlikteliğin sağlanması gerektiği noktasında ortaklaşmaya gidildiğini belirten Mutlu, şunları dile getirdi:

“3 gün boyunca büyük bir umut ve heyecan ile yoğun tartışmalar yaşandı. Konferans sonrası bir grup Filistinli ve Mısırlı kadın Dersim'e giderek Sakine Cansız'ın mezarını ziyaret etti. Bu bizim açımızdan çok anlamlı ve değerli. Bu ülkelerde yaşayan kadınlarla temaslarımız devam edecek. Zaman zaman birbirimize ziyaretlerimiz olacak. Birbirimizi daha fazla tanıma imkanı bulacağız.”

Ortadoğu'da yaşayan insanlar olarak Ortadoğu'yu tam anlamıyla tanımadıklarını dile getiren Mutlu, “Mesela Ortadoğu'da kadın çalışmalarının çok yetersiz olduğunu fark ettik. Farkında olmadan oryantalist yaklaşımda bulunmuşuz. Erkek iktidarlar kadını istedikleri yere koymuş, kapatmışlar. Bazı ülkelerde geçmişten kazanılan haklar anlamında geriye dönük bir gidiş yaşanıyor. Bu büyük bir problem” dedi.

Aynı coğrafyada yaşayan kadınların birbirilerine ses vermeleri gerektiğinin altını çizen Mutlu, “Kürt kadın hareketinin bunun öncülüğünü yapacak gücünün olduğunu biliyoruz. Gelen delegasyonlar da buna inandı. Bu süreci takip ederek, örgütlülüğe uygun olan modelimizi geliştirip, güçlendirmeliyiz. Ortadoğu'da kadınlar cihatla küreselleşme arasında sıkışmış durumda. Ortak bir mücadele ağı oluşturmak zorundayız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT