1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Erikli: Ülke olarak bir cendereden geçiyoruz
Erikli: Ülke olarak bir cendereden geçiyoruz

Erikli: Ülke olarak bir cendereden geçiyoruz

İslami Yazar Yahya Erikli gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ülke olarak bir cendereden geçildiğini belirten Erikli, “Kelimelerin kifayetsizliği ve çaresizliğimiz ayrı bir yara açıyor gönül dünyamızda Bu millet bu hallere nasıl düşer böyle diye hayretler

A+A-

Son günlerde yaşananları değerlendiren ve ülkenin bir cendereden geçildiğini belirten İslami Yazar Yahya Erikli gündemi değerlendirdi. Her yazısında İslam Alemine seslenen Erikli, ülkenin selameti için savaşların son bulması Müslümanların kardeşçe yaşaması gerektiğini söyledi.

 
Uyan Müslüman diye İslam Alemine seslenen İslami Yazar Yahya Erikli “Öyle bir cendereden geçiyoruz ki... Kelimelerin kifayetsizliği ve çaresizliğimiz ayrı bir yara açıyor gönül dünyamızda Bu millet bu hallere nasıl düşer böyle diye hayretler içerisine giriyoruz.

Öyle bir haldeyiz ki herhangi bir ana haber bültenini izlediğimizde günlük yaşanan hadiseler karşısında toplum olarak bir cinnet içine girdiğimizi ne yazık ki görebiliyormuyuz. Ümmet parçalandı ayrı dert, terör artık hayata kan kusturuyor güven emniyet kalmadı fikirler düşüncelerin enjekte edilmediği toplum kalmadı almış başını bir kargaşa o kadar hadsiz züllümler işleniyor herkes ben doğru yapanım diyerekten dünya kan revan içinde allahın verdiği canları bir hiç uğruna katlediliyorlar kadın çocuk demeden yetim kalan çocuklar dul kalan kadınlar yıkılıp yakılan şehirler telef olan mallar dejenerasyon, yozlaşma ve sayamayacağımız bir çok sorunlar ayrı bir hastalık ve ayrı bir dert... Asıl en büyük derdimiz ve hastalığımız ise bu sorunlarımıza karşı kör, sağır ve dilsiz olmak! Çünkü sorunlara karşı toplum olarak duyarlı olsak ve mücadele etsek ve tüm bireylere bu konuda ulaşabilsek tüm sorunlarımızı çözebilme imkanı sağlayabiliriz” dedi. 


Peygamberimizin (SAV) cahiliye toplumundan bir asr-ı saadet meydana getirdiğini de sözlerine ekleyen Erikli Hoca, “Cahiliye toplumundan bir asr-ı saadet meydana getiren ve bunun için bir avuç insanla yola çıkan Peygamberimiz (Sav) en büyük örnektir.

Eğer O’nun yolundan gidersek bu saydığımız tüm problemleri kısa zamanda çözebilmeyi sağlayabiliriz. Çünkü bu sorunlarımızın en büyük kaynağı aslında liderimiz ve önderimiz olan Peygamberimiz (Sav) yerine lider arayışı içerisine girerek yanlış kimseler de soluk almaktır. tüm toplumdaki sorunları çözebilecek olan İslam ve iman kardeşliğidir. buda bizde ne yazık ki hala mevcut değil onun için düşmanlarımız bunu çok iyi bildiği için bizleri çıkmaz sokaklara yönlendirmiş, asil ve kutlu olan İslam yolundan uzaklaştırma gayreti içerisine girmişlerdir. tüm İslam alemine ve kendimize baktığımız zaman bu çıkmaz sokaklarda gezindiğimizi görebilmekteyiz. Tabii bu zamanlar geçecek ve doğru yola direksiyon kıracağız. Ancak şuan ki toplumumuz sorunlar ve haksızlıklar karşısında gözünü kapamış, kulağını tıkamış ve sessizliğe gömülmüştür. Derin bir uykuya girmiştir. Akif in şiirinde dediği gibi; ‘’Eyvah! Beş on kafirin imanına kandık; Bir uykuya daldık ki:

Cehennemde uyandık’’ Evet! Madem ki; dünya hayatı geçici ve ahiret hayatı ebedi, madem hayat iman ve cihattır. Biz de iman etmeli dünya hayatına aldanmayarak ebedi ahiret hayatımız için bu kafirlere karşı mücadele etmeliyiz. Ayağa kalkarak İslam’ın sillesini düşmanın utanmaz yüzüne nakşetmeliyiz. Bir Batılının dediği gibi İslam aleminin, birleşmesi haline her biri Atom bombaları olurlar, Sözünü unutmamalıyız.. Dinimiz İçin ahiretimiz İçin, Yarınlarımız İçin ve Neslimiz İçin Uyanmalıyız.

Merhametin yok diyelim nefsine Merhamet etmez misin evladına torunlarına gelecek nesline yarın onlar kime rab kime ilah diyecek acaba zaten peygamberlerin belini büken mesele bu değilmiydi. Cahiliye toplumundan bir asr-ı saadet meydana getiren ve bunun için bir avuç insanla yola çıkan Peygamberimiz (Sav) en büyük örnektir. Eğer O’nun yolundan gidersek bu saydığımız tüm problemleri kısa zamanda çözebilmeyi sağlayabiliriz. Çünkü bu sorunlarımızın en büyük kaynağı aslında liderimiz ve önderimiz olan Peygamberimiz (Sav) yerine islam aleminde oluşan şucu bucu arayışı içerisine girerek birbirini tenkit eden ve vahdaniyyete bir araya gelmeyişimizden olsa gerek” diye konuştu. 
 

HABERE YORUM KAT