1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergin'den elektrik sorununu bitirecek öneri
Ergin'den elektrik sorununu bitirecek öneri

Ergin'den elektrik sorununu bitirecek öneri

Diyarbakırlı İşadamı Süleyman Ergin, elektriğe alternatif olarak rüzgar enerjisini önerdi. Ergin, rüzgar enerjisi ile bölgenin elektrik sorununun kalmayacağını dile getirdi.

A+A-
Diyarbakır Kutu Ambalaj Fabrikası, Sur İnşaat ve Özergin İnşaat Firmaları, Dicle Kolonyaları Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Trakya Motorlu Taşıyıcı Harfiyat Kooperatif Başkanı İş adamı Süleyman Ergin, bölgenin kabusu haline gelen elektrik kesintilerine alternatif olarak rüzgar enerjisini önerdi.
 
Karacadağ Bu İş İçin Müsait
 
Rüzgar enerjisi için Diyarbakır'da geniş alanlara ihtiyaç bulunduğunu ve bunun da mevcut olduğunu anlatan Diyarbakırlı İşadamı Süleyman Ergin Ergin, “Rüzgar enerjisi için Karacadağ'da 2 milyon dönüm alan mevcuttur. Rüzgar enerjisi ile bölgenin elektrik sorunu da kalmayacaktır” dedi.
 
Diyarbakır'a yetecek kadar enerji için projelendirilip yatırım yapılması halinde başta Diyarbakır olmak üzere bölge illerinin de enerji sorunu kalmayacağını anlatan Ergin “Elektrik kesintileri için herkes elini taşın altına koymalıdır” dedi. Rüzgar enerjisinin elektrik sorununa çözüm olacağına inandığını dile getiren Ergin şöyle dedi:
 
“Diyarbakır'a yetecek kadar enerji için projelendirilip yatırım gerektiğine inanıyorum. Bir Diyarbakır değil, Şanlıurfa ve Elazığ, Mardin'e de yetecek kadar enerji toplayabilecek kadar kapasitededir. Rüzgar enerjisi ile elektriğe çözüm olacağına inanıyorum ve bununda ekonomiye katkı sağlayacağına inanıyorum. Bölgede arsa çok, Karacadağ'da toplamda 2 milyon dönüm alan mevcut. Rakım yüksekliği 2200 metre olan Karacadağ'ın önü açık ve müsait”
 
Hayvancılık ve İnşaat Sektörü İşsizliği Bitirir
 
Bölgedeki işsizlik konusuna da değinen İşadamı Süleyman Ergin, “Bölgemiz son zamanlarda artan göç ile bayağı bir nüfusu kalabalık hale geldi. İş olanaklarının az olduğu bölgemizde tarım ve hayvancılığa ağırlık verilmeli. Tarım ve hayvancılıkla işsizliğinde ortadan kalkacağına inanıyorum. Bunun yanı sıra inşaat sektörüne de ağırlık verilmeli” diye konuştu.  (Diyarinsesi.org MY)
 

HABERE YORUM KAT