1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ergin: Artık ölümler son bulmalı
Ergin: Artık ölümler son bulmalı

Ergin: Artık ölümler son bulmalı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen Dört Ayaklı Minare’nin kurşunlanmasını protesto etmek için açıklama yaptıktan sonra yaşanan silahlı çatışmada hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve iki poli

A+A-

Diyarbakırlı işadamı Süleyman Ergin’de yaşanan bu acı olayı kınadığını belirterek artık ölümlerin son bulması gerektiğini savundu.


Diyarbakır Kutu Ambalaj Fabrikası, Sur  Özergin İnşaat Firmaları, Dicle Kolonyaları Yönetim Kurulu başkanlıklarının yanı sıra, Trakya Motorlu Taşıyıcı Harfiyat Kooperatif başkanı  İş adamı Süleyman Ergin, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve iki polis memurunun şehit olduğu çatışmayı değerlendirdi. Diyarbakır’ın peygamberler ve sahabeler kenti olduğunu belirten bu tür çatışmaların yaşanmaması gerektiğini belirten Ergin, “Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölümü bizleri derinden üzmüştür çok acı bir olay. Silahla asla çözüm olmaz olmayacaktır. Güzelim Diyarbakırımızda bu olayları asla kabul edemiyoruz ,insanca yaşayalım kardeşçe yaşayalım dış mihrakların oyununa gelmeyelim. Artık ölümler son bulsun” diye konuştu.
 
Diyarbakır'ın peygamberler, sahabeler ve evliyalar kenti olduğuna dikkati çeken ve sinesinde sayısız mukaddes beldenin bulunduğuna dikkati çeken Süleyman Ergin şunları söyledi:
 
"Bu kadim kent, tarihin taşlara yazıldığı sinesinden sayısız yazar, şair, fikir ve bilim insanlarının çıktığı mukaddes bir kent. Mekke ve Medine'den sonra, en çok mukaddes yapıyı sinesinde barındıran, Adları Kur'an-ı Kerim'de geçen peygamberler ve bir çok sahabenin mübarek naaşlarının bulunduğu, tarihin canlı tanığı, bu mukaddes topraklarıdır.Geçmiş dönemlerde tarifi imkansız acılar yaşadık. Oldukça sıkıntılı dönemler yaşadık.
 
Açılımlar, hem sosyal, hem kültürel ve hem de ticari açılardan birçok kazanımları beraberinde getirdi. Artık barış sürecinin de nihayete erdirilmesiyle, ülkemiz uzun yıllardır yaşadığı huzur ve güven ortamına kavuşmuş olacak. Kuşkusuz bu durum ekonomik hayatın da gelişmesine zemin hazırlayacak. Diyarbakır ilimiz artık ulusal ve uluslar arası firmaların yatırım yapmak istediği kentler arasında yer alıyor. Daha önce istemeyerek de olsa kenti terk etmek zorunda kalan iş Adamlarımızın da, artık doğup büyüdükleri bu kente dönerek, yatırımlarını bir an önce hayata geçirmeliler diye düşünüyorum"

Barış ve huzurun düşmanlarını çatlatacak, , huzur, refah, barış ve güven ortamının tesisi için süreci hem yasal düzenlemelerle, hem de toplumsal pratiklerle güvence altına alınması gerektiğini  düşünüyorum Ekonomik yatırımlar ve turizm başta olmak üzere bölgemizi her alanda riskli hale getiren ve güven ortamını bozan olaylar  benzer hadiselerin bir daha yaşanmaması için tüm tedbirlerin alınmasını  istiyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz molotof, silah ve kurşun değil kalem, klavye ve kitap taşısın. Biz temenni ediyoruz ki, Şehirlerimizde turizm, ticaret, eğitim, kültür, sanat ve yaşamın her boyutuyla rengarenk aksın.

 

Artık ne incinecek bir canımız, ne akıtılacak bir damla kanımız, ne de dağlanacak bir anne yüreğimiz olmasın istiyoruz. Barış sürecinin başarıyla neticelenmesi Yeni Türkiye’nin de sigortası olacaktır. bu konuda daha cesur ve kararlı adımlar atmalıyız  Aydın, bütün siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, basın ve medyayı barış ve normalleşmeye katkıda bulunacak bir üslup ve yaklaşım içinde olmaya "HUZURA BARIŞA VE KARDEŞLİĞE İHTİYACIMIZ VAR"


Bölgenin ve ülkenin şuan birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ve kucaklaşmaya  ihtiyacı var insanlığa  birlikteliğe ihtiyacımız var  bu olaylar tüm halkımızı derinden üzüyor yatırımlar duruyor hayat duruyor barış kaçınılmazdır artık güzellikleri duyuralım olayları değil diyarbakırımız güzel bir şehirdir medeniyete beşiklik etmiş bir şehirdir.kepenk kapatmalar çözüm değildir  esnafımız çok zor günler yaşıyor .
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler