1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergenlikte arkadaş seçimi semineri
Ergenlikte arkadaş seçimi semineri

Ergenlikte arkadaş seçimi semineri

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Hani İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen 'Ailede İletişim, Gençliğe İlk Adımlar ve Ergenlikte Arkadaş Seçimi' konulu bir seminer düzenlendi.

A+A-

İlçeye bağlı Kuyular Mahallesi Orta Okulu'nda görev yapan rehberlik ve psikolojik danışmanı, konusunda uzman 2 rehberlik öğretmeni Esen Çelik, Eylem Kara tarafından 'Aile ve eğitim Programı' kapsamında Hani Kaymakamlığı Kadın Destek Merkezi Toplantı Salonu'nda seminer verildi. 

Seminerde uzmanlar tarafından erkeklerde 10-12, kızlarda ise 12-14 yaşları arasında çocukların, fiziksel, sosyal ve zihinsel anlamda büyük değişikliklerin yaşandığını, çocukluktan ergenliğe uzanan bu yolda çözümlenmesi gereken pek çok problemin olduğu, ergenlik döneminde başarılması gereken en önemli görevin kimlik bilinci oluşturma olduğu, çocukluk döneminde sorulmayan 'ben kimim' sorusunun cevabının ergenlik döneminde arandığı konularına değinildi.

Semineri veren öğretmenler, arkadaş grubu ile aile arasında çatışma oluşturmadan olumlu bir dengenin nasıl kurulacağı konusunda da çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlığı uzmanı rehber öğretmenler, Esen Çelik ve Eylem Kara seminerde, ergenlik döneminde gençlerin yaşadığı sıkıntılar, kaygılar, ikili ilişkiler içinde iletişim ve iletişimsizlik, aileler ve kültür çatışmasını detaylı olarak anlattı.

Verilen seminerde, ergenlik çağına giren gençlerin ailelerine önemli görevlerin düştüğünü, gençlerin bu dönemde ruh dünyasında duygusal gelgitler yaşadığını ve iç dünyasının ise karmaşalarla dolu olduğu anlatılarak ailelerin bu duruma karşı duyarlı olunması gerektiği belirtildi.

Seminerin verimli geçtiğini belirten Hani İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahsum Burucu, alanında uzman eğitmenler sayesinde aileler ve gençlerin bilinçlendiğini kaydetti.
Seminere Hani İlçe Kaymakamı eşi Ayşe Sarı, kadın destek merkezinde açılan kurslara katılan kadın kursiyerler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

(İÜ-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT