1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergenekoncular Kürtleri katletti
Ergenekoncular Kürtleri katletti

Ergenekoncular Kürtleri katletti

Diyarbakır İHD Şube Şube Başkanı Raci Bilici,Ergenekoncuların asıl katliam ve darbeleri kürtlere yaptığını ifade ederek hükümetten bunun hesabını sormasını istedi. Bilici,”Ergenekoncular asıl bu coğrafyada darbe yaptı, hükümet bunun hesabını sormalı" dedi

A+A-
İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği oturma eyleminin 235'incisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Eylemde üzerinde kayıpların fotoğraflarının bulunduğu 'Kayıplar bulunsun failler yargılansın' pankartı açıldı. Oturma eylemine çok sayıda kayıp yakınının yanı sıra, Belediye-İş Sendikası, 78'ler Vakfı, KESK'e bağlı sendikaların temsilcileri de katıldı.
 
Eylem öncesi konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, buruk bir bayramı daha geride bıraktıklarını belirterek, kayıp yakınlarının bayramda ziyaret edecekleri bir mezarının dahi bulunmadığını söyledi.
 
KATLİAMLARI BU COĞRAFYADA YAPTILAR
Kayıpların faillerinin bulunması için defalarca yargıya seslendiklerini ifade eden Bilici, geçen hafta görülen Ergenekon davasında yargılananların birçoğunun yaşadıkları topraklarda kaybettirilenlerin uygulamacıları ve sorumluları olduğuna vurgu yaptı. Bilici şöyle devam etti:"Devletin aklı hiç değişmedi. Hükümet kendi politikaları doğrultusunda bu Ergenekoncuları yargıladı. Ancak bu Ergenekoncuların davasında burada bulunan kayıp yakınları, kayıp anneleri dinlenmedi. Ergenekoncular bu coğrafyada, Kürdistan'da darbe yaptı, hükümet bunun hesabını sormalıdır. Silivri'de yargılananların, bu coğrafyada katlettikleri devlet arşivlerinde bulunmaktadır."
 
Yapılan konuşmaların ardından grup, kayıp olduğunu belirttikleri İlhan ve Ramazan Bilir kardeşler anısına 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

HABERE YORUM KAT