1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergani'ye arıtılmış su verilmesi
Ergani'ye arıtılmış su verilmesi

Ergani'ye arıtılmış su verilmesi

Ergani Belediye Başkanı Yalçın: "Dicle Barajı'ndan Ergani'ye arıtılmış su verilmesine yönelik projemiz DSİ Genel Müdürlüğü'nce onaylandı"

A+A-

Yalçın, yaptığı açıklamada, ilçenin içme suyu sorunu çözmek için büyük bir projeye imza attıklarını ifade ederek, Dicle Barajından ilçeye su getirmek amacıyla hazırladıkları projenin DSİ Genel Müdürlüğü'nce onaylandığını belirtti.

İlçenin içme suyu sorununu artezyenle karşılamaya çalıştıklarını ve yüzde 90 başarılı olduklarını kaydederek, şöyle dedi:

"Ancak artezyenle yaklaşık 150 bin nüfuslu ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılamak büyük bir sıkıntı. Çünkü kuyularda su kuruyabilir. Depremde sarsıntıdan dolayı su kuyularının kanalları yer değiştirebilir. Bu nedenle içme suyu ihtiyacını karşılamakta artezyenler sağlıklı değil. Bu nedenle göreve geldiğimizden bu yana Dicle Barajı'ndan ilçeye arıtmalı su verilmesi için DSİ Genel Müdürlüğü'ne başvurularımız oldu. Dicle Barajı'ndan Ergani'ye arıtılmış su verilmesine yönelik projemiz DSİ Genel Müdürlüğü'nce onaylandı. Artık ilçeye 30 yıl vadeli, son teknoloji ile arıtmalı su verilecek. İhalesi 11 Haziran'da yapıldı. Bir ay içerisinde DSİ yetkililerinin ilçeye gelerek ön inceleme yapmasını bekliyoruz. Arıtma tesisi rakımı yüksek olan Şölen beldesinde kurulacak. Arıtmalı suyun beldemize verilmesi için öneride bulunduk. Bu çalışma ilçemiz adına bir milattır."

HABERE YORUM KAT