1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergani'deki cinayet
Ergani'deki cinayet

Ergani'deki cinayet

DİYARBAKIR- Ergani Kaymakamı Erdinç Yılmaz, önceki yıl annesini öldüren ayrı yaşadığı eşinin annesine ve babasına silahlı saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Melek Karadayı ve babası Çuço Çalar'ın ailesini ziyaret etti

A+A-

Ergani ilçesinde 2 yıl içerisinde yaşanan iki cinayet ve tutuklanmalar, 9 çocuğun zor durumda kalmasına neden oldu. Kaymakam Yılmaz, Çalar ailesini ziyaret ederek, çocukların durumu hakkında bilgi aldı.

Annesinin öldürülmesinden sonra kendilerine ablası Melek Karadayı'nın baktığını anlatan 15 yaşındaki Besra Çalar, ablasının ve babasının tutuklanmasıyla 6'sı erkek, 2'si kız 8 kardeşine kendisinin bakmak zorunda kaldığını, bu nedenle okulu bıraktığını anlattı.

Yaşananlardan dolayı çok mağdur olduklarını dile getiren Çalar, "Çocuklara ben bakıyorum. Ablam Melek'in 3 çocuğu da Çocuk Yuvasına verildi. Aile olarak parçalandık" diye konuştu.

- "Çocuklar mağdur oldu"

Kaymakam Yılmaz, yaptığı açıklamada, çocukların yaşadığı sıkıntıyı kendisine atılan elektronik posta mesajı ile öğrendiğini belirterek, annelerinin öldürülmesi, abla ve babalarının da cinayet nedeniyle tutuklanması nedeniyle 9 çocuğun ortada kaldığını söyledi.

Önceki yıl çocukların annesi Edibe Çalar'ın, bir cinayette yaşamını yitirdiğini, olaydan 1 yıl sonra bu kez annesinin intikamını almak isteyen Melek Karadayı'nın kayınvalidesi Besra Karadayı'yı öldürürken, kayınbabasını da yaraladığını anımsatan Yılmaz, ilk olaydan sonra Melek Karadayı'nın eski eşi Mehmet Karadayı'nın kayınvalidesini öldürmesinden sonra ortada kalan 3 çocuğun koruma altına alındığını bildirdi.

Melek Karadayı'nın, annesinin ölümünden sonra 9 kardeşine baktığını, Karadayı'nın da cinayet işlemesi sonucu tutuklanmasıyla kardeşlerin ortada kaldığını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Babası Çuco Çalar'ın da azmettirici olarak tutuklanmasıyla babasız da kalan çocuklarına, ailenin en büyük kızı olan Besra, bakmak zorunda kaldı. Kendisi de istemeyerek, okulunu terk etti. Çok üzücü bir durum. Bu münferit olayda, 2 kişi yaşamını yitirdi. Temennimiz bu tür olayların yaşanmamasıydı. Ancak, yaşanan bu olay ilçede büyük bir üzüntüye yol açtı. Her olayda olduğu gibi olan yine çocuklarımıza olmuştur. 9 çocukla ilgili gerekli bütün imkanları devlet olarak seferber edeceğiz."

Yılmaz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Fırat Çelebi'ye Çalar ailesinin geride kalan fertlerine gerekli yardımın yapılması talimatını verdi. Aileye her ay 500 lira nakdi ve gıda yardımı yapılacak.

- Olay

Ergani ilçesine bağlı Yeniköy'de yaşayan Mehmet Karadayı 26 Kasım 2012'de evi terk eden eşi Melek Karadayı'yı ikna etmek için gittiği kayınpederi Çuço Çalar'ın evinde gerçekleştirdiği silahlı saldırıda kayınvalidesi Edibe Çalar'ı (65) öldürmüş, kayınpederi Çuço Çalar ve kardeşi Hüseyin Çalar'ı da yaralamıştı. Olaydan sonra yakalanan Mehmet Karadayı tutuklanmıştı.

İlçede 10 Şubat 2014'te de kayınvalidesi Besra Karadayı (64) ve kayınpederi Ekrem Karadayı'ya (68) düzenlediği saldırı sonucu Besra Karadayı'nın hayatını kaybettiği olayla ilgili Melek Karadayı ve azmettirmek suçundan babası Çuço Çalar tutuklanmıştı.

 


Muhabir: Ekrem SENVAR, Nurten Aslan
Yayınlayan: İbrahim Yakut
 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT