1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergani'de tarla faresi ile mücadele
Ergani'de tarla faresi ile mücadele

Ergani'de tarla faresi ile mücadele

DİYARBAKIR- Ergani Ziraat Odası Başkanı İzzet Güzel, tarla faresinin tarım arazilerine zarar verdiğini belirterek, çiftçileri uyardı.

A+A-
Güzel, yaptığı açıklamada, tarım alanlarında zararlı olan tarla farelerinin özellikle buğday ve arpa gibi ürünlere zarar verdiğini söyledi.
 
Üreticilerin tarla faresinin doğal düşmanları olan kedi, köpek, gelincik, sansar, tilki, baykuş, leylek, kerkenez, kartal, atmaca, doğan, şahin gibi hayvanları koruması gerektiğini kaydeden Güzel, şunları kaydetti:
 
"Tarla faresi ile mücadelede zehirli yemden önce derin toprak işlemesi, münavebe, tarla temizliği, delikleri su ile doldurma, kapan kurma gibi işlemler yapmalı. Kışlık ürünlerde ocak-mart ayları arasında havaların iyi gittiği günlerde yazlık ürünlerde fare görülür görülmez zehirli yemle mücadelesi yapılmalıdır. İlaçlanacak tarla bir gün önceden gezilerek bütün fare delikleri kapatılıp, ertesi gün farelerce açılan işlek deliklerin içine tahta kaşık veya kamış çubukla el değdirmeden 5 zehirli buğday tanesi atılmalıdır."
 
 
 
Muhabir: Ekrem SENVAR 
Yayınlayan: Necdet Doğruyol

HABERE YORUM KAT