1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergani'de su sıkıntısı sona eriyor
Ergani'de su sıkıntısı sona eriyor

Ergani'de su sıkıntısı sona eriyor

Ergani Belediyesi, sık sık içme suyu sıkıntısı yaşayan 6 sitenin su sıkıntısını giderdi.

A+A-

Belediye, Uzunova köyünde yaptığı sondaj çalışması sonucunda çıkardığı içme suyunu, susuzluk çeken TOKİ, Ömer, Zana, Yenişehir, Bahçeşehir ve Şehrinebi sitelerine borularla taşıyarak içme suyu sıkıntısını giderdi.  

Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın, Dicle Barajı'ndan Ergani'ye arıtılmış su verilmesine yönelik projenin faaliyete girmesini beklemeden, vatandaşın mağduriyetini gidermek amacıyla Uzunova köyünde su sondaj çalışması yaptıklarını söyledi.

İlçede 6 sitede zaman zaman içme su sıkıntısı yaşandığını belirten Yalçın, "Su sıkıntısı nedeniyle yoğun talepler alıyorduk. DSİ tarafından onaylanan Dicle Barajı'ndan Ergani'ye arıtılmış su verilmesine yönelik projeyi beklemeden bu sıkıntıyı gidermek istedik. Bu yüzden Uzunova köyünde sondaj çalışması başlattık. Çalışma önümüzdeki hafta bitirilerek site sakinlerine sağlıklı ve içilebilir su vereceğiz" dedi.

DSİ tarafından onaylanan içme suyu projesi hakkında da bilgi veren Yalçın, ilçenin içme suyu sorununu çözmek için büyük bir projeye imza attıklarını ifade ederek, Dicle Barajı'ndan ilçeye su getirmek amacıyla hazırladıkları projenin DSİ Genel Müdürlüğünce onaylandığını belirtti.

Yalçın, ilçenin içme suyu sorununu artezyenle karşılamaya çalıştıklarını ve yüzde 90 başarılı olduklarını kaydederek, şöyle konuştu:  

"Artezyenle yaklaşık 150 bin nüfuslu ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılamak büyük bir sıkıntı. Çünkü kuyularda su kuruyabilir. Depremde sarsıntıdan dolayı su kuyularının kanalları yer değiştirebilir. Bu nedenle içme suyu ihtiyacını karşılamakta artezyenler sağlıklı değil. Bu nedenle göreve geldiğimizden bu yana Dicle Barajı'ndan ilçeye arıtmalı su verilmesi için DSİ Genel Müdürlüğü'ne başvurularımız oldu. Dicle Barajı'ndan Ergani'ye arıtılmış su verilmesine yönelik projemiz DSİ Genel Müdürlüğünce onaylandı. Artık ilçeye 30 yıl vadeli, son teknoloji ile arıtmalı su verilecek. İhalesi 11 Haziran'da yapıldı. Bir ay içerisinde DSİ yetkililerinin ilçeye gelerek ön inceleme yapmasını bekliyoruz. Arıtma tesisi rakımı yüksek olan Şölen beldesinde kurulacak. Arıtmalı suyun beldemize verilmesi için öneride bulunduk. Bu çalışma ilçemiz adına bir milattır."

HABERE YORUM KAT