1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergani'de Sezai Karakoç Müzesi açıldı
Ergani'de Sezai Karakoç Müzesi açıldı

Ergani'de Sezai Karakoç Müzesi açıldı

Diyarbakır'ın Ergani ilçesi dün tarihî günlerinden birini yaşadı.

A+A-

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Sezai Karakoç Sempozyumu dolayısıyla ilçeye çok sayıda yazar, sanatçı ve şair geldi. İlçedeki eski hükümet konağı ise restore edilerek Sezai Karakoç Müzesi ve Kültür Evi'ne dönüştürüldü.

40 yıl, dile kolay… Sezai Karakoç doğduğu, ilkokulu okuduğu, şiirine binlerce imgeler devşirdiği topraklara uğramayalı 40 yıl olmuş. Diyarbakır Ergani'deyiz… Sezai Karakoç'un 80. yaşı için doğduğu ilçede bir sempozyum düzenleniyor. Öncesinde Ergani'nin en eski binasının önünde büyük bir kalabalık. Heyecanlı bir bekleyiş var. Herkes merakla müze olarak açılacak bu eski binanın yeni halini merak ediyor belki… 1891'de yapılan bu tarihi kâgir bina, uzun süre metruk olarak kaldıktan sonra adeta yeni bir 'diriliş' yaşadı dün.

Sezai Karakoç Müzesi ve Kültür Evi olarak restore edilen binanın açılışı yapıldı. Müzede neler yok ki… Sezai Karakoç'un Ergani İnkılap İlköğretim Okulu diplomasının aslı, şaire ait mektup, belge ve fotoğraflar, bütün kitapları, hakkında yazılan kitaplar ve elbette Diriliş dergisinin pek çok sayısı ve daha pek çok şey. İki katlı müzede Karakoç'a ait bu eşya ve eserlerin dışında bir iki oda kütüphane olarak düşünülmüş. İlkinde kitaplar var ve rafların bir kısmı gönderilecek eserlerle dolmayı bekliyor. Diğer oda ise süreli yayınlara ayrılmış. Temin edilebilen pek çok dergi raflarda olsa da güncel dergilere büyük iş düşüyor kütüphanenin daha bir zenginleşmesi için. Binanın ikinci katı ise güzel bir işletme yapılmış; yöreye ait sedirler, sofralar, isteyenler için de sandalye ve masalar var.

Bütün gün Karakoç anlatıldı

Sezai Karakoç Müze ve Kültür Evi'nin açılışının ardından sempozyum için bir Ergani Anadolu Öğretmen Lisesi'nin yolunu tuttuk. Okulun yeni restore edilen müstakil konferans salonunda sempozyum olağan bir şekilde protokol konuşmaları nedeniyle hayli gecikmeli başladı. Elbette bu kısacık olumsuzluk usta şairin doğduğu Ergani'de, üstelik doğumunun 80. yılında adına yapılan sempozyuma ve harcanan emeğe gölge düşüremedi. Üç ayrı oturumda doyurucu ve bir o kadar dinleyicisini yeni arayışlara sevk eden konuşmalar gerçekleşti.

İlk oturumda konuşan Ali Ayçil, Karakoç'un ahlak ve şahsiyeti üzerinde durdu ve şairin doğduğu topraklar ile bağına değindi. Prof. Dr. Turan Karataş'ın yönettiği oturumda Tarık Tufan ve Ali Ural da usta şairi farklı yönleriyle anlattılar. Sonraki oturumlarda İhsan Deniz, Diriliş dergisinin oluşturduğu etkinin yansımalarına değinirken, Sıddık Akbayır, Karakoç'un Monna Rosa şiiri üzerinden bir kuşak değerlendirmesi yaptı. Alaattin Karaca ise medeniyet perspektifinden hareket ederek Karakoç ve şiirinde millet, coğrafya ve şehir kavramlarını anlattı.

Diyarbakır Valiliği, Ergani Kaymakamlığı ve Dicle Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Sezai Karakoç Sempozyumu'na Vali Mustafa Toprak, Kaymakam Erdinç Yılmaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç ve çok sayıda davetli katıldı. Bu programda çok kişinin emeği vardı şüphesiz ama programın bütün yükünü tek başına sırtlanan ve teşekkürü en çok hak eden de şair ve yazar Kemal Varol'du. Kırk yıl dile kolay demiştik… Doğunun Yedinci Oğlu Ergani'den kırk yıldır uzaktaydı belki ama sevenleri bir perşembe günü, Regaib Kandili'nde, önce 'Zülküfl' Dağı'na çıktılar, Peygamber makamına vardılar. Sonra da usta şairin babasının Ergani'deki kabrini ziyaret ederek güne nokta koydular.

HABERE YORUM KAT