1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergani'de sefalet içinde yaşayan Tosun ailesine devlet şefkat elini uzattı
Ergani'de sefalet içinde yaşayan Tosun ailesine devlet şefkat elini uzattı

Ergani'de sefalet içinde yaşayan Tosun ailesine devlet şefkat elini uzattı

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde sefalet içinde yaşayan Tosun ailesine devlet şefkat elini uzattı

A+A-

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde sefalet içinde yaşayan Tosun ailesine devlet şefkat elini uzattı. Ergani'nin İstasyon Mahallesi'nde ikamet eden Tosun ailesinin yaşadığı çaresizlik bu Ramazan ayında yürekli burktu. Yaşlı bir anne ve baba ile 20 yaşlarında 2 zihinsel ve bedensel engelli çocuklarıyla yaşam mücadelesi veren Tosun ailesine devlet şefkat elini uzattı.Ailenin durumundan haberdar olduktan sonra girişimlerde bulunan Kaymakamı Enver Ünlü, yatalak genç kızların bakımının yapılması için talimat verdi. Yaşlı anne ve babaya düzenli olarak gıda yardımı yapılması sağlanırken, engelli çocukları için bakım aylığının bağlanması kararlaştırıldı.

 Ergani'nin İstasyon Mahallesi'nde tam bir dram yaşanıyordu. Tosun ailesinin durumu yürek burkuyordu. Yıllar önce yine devlet sahip çıkmış ev temin etmişti ancak bakacak kimseleri olmayınca ev çöplükten farksız olmuştu. Remziye ve Fatma Tosun isimli iki genç kızları hem zihinsel hem de bedensel engelliydi. Anne ve baba ise yaşlı. Dertlerini bir yerlere ulaştıracak hiç kimseleri yoktu.

İlçede yoksula, düşküne yaptığı yardımlarla tanınan Kaymakam Enver Ünlü, Tosun ailesine sahip çıktı. Ünlü'nün talimatıyla Ergani Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri, Tosun ailesinin imdadına yetişti.

Vakıf yetkilileri, Tosun ailesinin ev diye oturduğu aslında ev demeye bin şahit lazım gecekonduda incelemelerde bulundu. Öncelikli ihtiyaçlarını tespit etti. Aileye günlük sıcak yemek ve kuru gıda yardımının yanı sıra; zihinsel ve bedensel engelli 2 genç kızın bakımı için de seferber oldu.

2 kızının doğuştan engelli, eşi Sakine Tosun'nun da kendisi gibi yaşlı olduğunu anlatan aile reisi Cano Tosun, Ramazan ayında iftar açacakları bir lokma ekmeğin hasretiyle günlerce aç yattıklarını söyledi.

Tosun ailesinin, yaşadığı sefaleti anlatması vakıf elemanlarını duygulandırdı. Anne Sakine Tosun, çocuklarının bakımını yapmak bir yana, çoğu gün aç yattıklarını söyledi. Evde eşya ve yiyecek namına hiçbir şeyin bulunmadığı Tosun ailesinin komşularının yardımıyla yaşamları sürdürüyordu.

Kaymakam Ünlü, engelli kızların bakımı için sosyal hizmetler kurumundan bakıcı ödeneği talebinde bulunurken, Tosun ailesinin bütün ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi.