1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergani'de ilk kez kapalı rahim alma ameliyatı gerçekleştirildi
Ergani'de ilk kez kapalı rahim alma ameliyatı gerçekleştirildi

Ergani'de ilk kez kapalı rahim alma ameliyatı gerçekleştirildi

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Ergani İlçe Devlet Hastanesi’nde ilk kez kapalı rahim alma ameliyatı gerçekleştirildi.

A+A-

İlçe Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Erdal Şeker, kapalı yöntem ameliyatın avantajlarından dolayı diğer yöntemlere göre en çok tercih edilen ameliyat türü olduğunu vurgulayarak, “Büyük cilt kesilerine gerek kalmaması, daha iyi görüntüleme sağlaması, daha az kan kaybı, daha az ağrı ve ilaç tedavisi, daha az yara izi ve hastanede kalış süresinin kısa olması kapalı yöntemin avantajlarıdır. Dolayısıyla kapalı yöntem, hastaya diğer yöntemlerden daha kaliteli bir yaşam standardı sağlar” dedi. 


Kapalı rahim alma ameliyatı hakkında bilgi veren Şeker, şunları kaydetti: 


“Laparoskopi karın içinin bir video kamera ile gözlenmesi işlemidir. Laparoskopi önceleri sadece tanısal bir araç iken bugün neredeyse jinekolojik operasyonların tamamı laparoskopi ile yapılabilir hale gelmiştir. Laparoskopi ile artık karın açılarak yapılan ameliyatların çoğu yapılabilmektedir. Endoskopinin avantajları cilt üzerindeki kesilerin çok daha küçük olmasından kaynaklanır. İçeride yapılan operasyonun boyutu açık cerrahi ile aynıdır.

Hasta daha az ağrı hisseder, hastanede daha kısa süre kalır ve işine daha erken döner. Laparoskopi ile yapılan ameliyatlar dokulara ve organlara çok az zarar verir. Yani koruyucu bir cerrahi yöntemidir. Karın açılmadığı için iltihaplanma riski ve ameliyat sonu yapışıklık ihtimali daha azdır. Karın içi organları büyütülerek gözlemlendiği için cerrahi hakimiyeti daha iyidir.

Karın duvarı kesilmediği için ameliyat sonrası ağrı çok azdır. Ameliyat sonu hastanede kalış süresi çok kısadır. Hasta aynı gün veya bir gün sonra taburcu olur. Hasta çok kısa sürede normal yaşamına döner. Ortalama işe dönüş 7-15 gündür. Böylelikle iş kaybı çok azdır. Karın duvarı kesilmediği için ameliyat izi kalmaz, karın fıtıkları olmaz ve estetik korunur.”


(ET-MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler