1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergani'de grip salgını
Ergani'de grip salgını

Ergani'de grip salgını

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde, son günlerde yaşanan grip salgını nedeniyle hastane ve aile sağlık merkezleri dolup taştı.

A+A-
Ergani'de son bir hafta içinde 4 bin 500'e yakın vatandaşın gribal enfeksiyon şikayetiyle hastanelere başvuru yaptığı bildirildi. 
 
Ergani Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Berat Ebik, burun akıntısı, ateş ve baş ağrısı şikayetleriyle acil servis ve polikliniklerine başvuranların sayında ciddi artışlar yaşandığını söyledi. Uzm. Dr. Ebik, "Son haftalarda bazı hastalarda viral, bazı hastalarda da bakteriyel enfeksiyonlara rastlamaktayız.
 
Bu hastalık gençlerde hafif belirtilerle seyrederken, özelikle şeker, kalp ve tansiyon gibi kronik hastalığı bulunan yaşlı hastalarda daha ağır bir şekilde seyredebiliyor. Ani hava değişim farklılıklarının arttığı bu günlerde vatandaşlarımızın çok dikkatli olmaları ve bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Söz konusu belirtileri taşıyan hastalar, hekim tarafından reçete edilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalı, bol bol istirahat edip günde en az iki litre su ve vitamin içeriği bol sıvı gıdalar tüketmeleri gerekmektedir.
 
Korunmada önemli olan, bu tür rahatsızlıklara yakalanmadan korunmak önemlidir, hastalığa yakalandıktan sonra da erken tedavi ile bu hastalığı atlatmak mümkündür. Geç kalındığı takdirde özellikle bakteriyel bir enfeksiyon eklendiğinde iyileşmek daha zordur. Şuan itibariyle yatırdığımız her iki hastadan biri bu tip belirtiler nedeniyle takip edilmektedir" dedi.
 
(ET-YRT-AŞ-Y)
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT