1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergani'de anız uyarısı
Ergani'de anız uyarısı

Ergani'de anız uyarısı

Ergani Ziraat Odası Başkanı İzzet Güzel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından anız yakılmasının önlenmesi hakkında yayınlanan tebliğe uyulmasını beklediklerini söyledi.

A+A-

Güzel, yaptığı açıklamada, tüm uyarılara rağmen anız yangınların sürdüğünü belirterek, hasat döneminin başlaması nedeniyle bakanlıkça yayınlanan tebliğe uyulması için eğitim ve yayım çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Vatandaşlara konu ile ilgili bilgilendirme yapıldığını kaydeden Güzel, hububat hasadından sonra kalan artıkların yakılması ve toprağa karıştırılmasının verim ve toprak üzerine etkilerinin yapılan araştırmalarla belirlendiğini, anız yakılması ile sap, saman ve organik maddelerin yok edilmesi sonucu toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesinin bozulduğunu kaydetti.

Ağaç, çalı ve toprak üstü canlılar ile henüz hasat edilmemiş komşu tarladaki ürünlerin, çitler, telefon direklerinin etrafındaki yerleşim yerlerinin zarar gördüğünü ifade eden Güzel, şöyle konuştu:

“Anız artıkları ile beslenen yaban hayvanları ölmekte, hava kirlenmekte, meydana gelen duman nedeniyle zaman zaman karayollarında görüş azalmakta ve trafik kazaları ile can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bakanlıkça, anız yakılmasının önlenmesi hakkında yayınlanan tebliğe uyulmasını bekliyoruz. Aksi taktirde bu yıl için belirlenen 282 lira ceza uygulanacaktır.”

HABERE YORUM KAT