1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ergani'de 6 kişi tutuklandı
Ergani'de 6 kişi tutuklandı

Ergani'de 6 kişi tutuklandı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde, önceki gün çıkan olaylara karıştığı iddia edilen 6 kişi tutuklandı.

A+A-

Ergani İlçe Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada, 26 Ekim 2014'te ilçede toplanan grubun, Çermik yolu üzerinde bulunan Askeri Mühimmat Bölük Komutanlığı'na yürüyüş yaptığı, askeri birliğe yakın bir yerde yapılan basın açıklamasından sonra güvenlik güçlerine 20'den fazla, parça tesirli el yapımı patlayıcı madde ve molotofkokteyli atıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Güvenlik güçlerince gruba müdahale edilmiş ve yaşanan olaylarda Demokratik Bölgeler Partisine (DBP) ait bir araç içerisinde 8 adet kullanıma hazır el yapımı patlayıcı madde, 1 adet gök bombası, 8 adet 16'lı havai fişek ve eylemlere katılanların kullanımı için hazırlanmış bol miktarda elbise ele geçirilmiştir. Ayrıca olay yerinde yapılan çalışmalarda 11 adet patlamamış el yapımı patlayıcı daha ele geçirilmiş, konu ile ilgili olarak 27 kişi gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alınan şahıslardan 3'ü 27 Ekim 2014 tarihinde adli makamlarca tutuklanmıştır. Aynı olayla ilgili olarak İlçe Emniyet Müdürlüğü'nce yürütülen kapsamlı çalışmalarda adli makamlardan alınan kararlar doğrultusunda, olay günü güvenlik güçlerine el yapımı patlayıcı ve molotofkokteyli attığı tespit edilen 3 şahıs daha 29 Ekim 2014 tarihinde yakalanarak gözaltına alınmış olup, aynı gün bu şahıslar da tutuklanmıştır. Olaya karışan diğer faillerle ilgili İlçe Emniyet Müdürlüğünce yürütülen çalışmalara devam edilmektedir” denildi.


(YRT-MK-Y)

HABERE YORUM KAT