1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ergani SELİS'ten denetimli serbestlik tepkisi
Ergani SELİS'ten denetimli serbestlik tepkisi

Ergani SELİS'ten denetimli serbestlik tepkisi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde SELİS Kadın Derneği sorumlusu Nuran Aslan, kadına karşı şiddet suçunu işleyen hükümlülerin '6411 sayılı Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yararlandırılmaması gerektiğine dikkat çekerek, yasa kapsamında yapılan tah

A+A-

SELİS Kadın Derneği Sorumlusu Nuran Aslan, 1 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe giren '6411 sayılı Denetimli Serbestlik Yasası'nı değerlendirdi. Yasanın, kadına yönelik şiddet suçu işleyen kişileri de kapsadığını ifade eden Aslan, “Biz kadınlar, iktidarın erkek egemen zihniyeti kadın katillerini, tecavüzcüleri koruyor, iktidarın sözcüleri, ağızlarından dökülüveren kadın düşmanı sözlerle bu saldırıları meşrulaştırıyor demiştik. Her gün 3 kadının cinayete kurban gittiği, her 10 dakikada bir, bir kadının aile içi şiddete maruz kaldığı ülkemizde, kadınların yaşamını daha güvencesiz hale getiren yargı kararlarıyla bu erkek egemen koalisyon kadınların yaşamına kastetmeye devam ediyor. Bu suçları işleyenlere dönük caydırıcı nitelikte cezalara verilmesi gerekirken, tam tersine bir uygulamanın yürürlüğe konulduğu görülmektedir.

Yeni 6411 Sayılı Denetimli Serbestlik Kanunu ile kadına şiddet uygulayan erkekler de tahliye ediliyor. Devletin kadına karşı işlenen suçların önüne geçmesi gerekirken bu yasanın onaylanmasıyla birlikte tam tersi bir politika izlediğini tekrardan göstermiştir. Bizler çok iyi biliyoruz ki, kadına karşı şiddet nedeniyle girdikleri cezaevlerinden izin verilerek ödüllendirilen erkeklerin ilk işi, şiddet uyguladıkları kadınların kapısına dayanmak oldu. Şimdi ise, tahliye edilmeleri ile bu risk daha da büyük. Kadın örgütleri olarak, gerek 4320 ve gerekse de 6284 sayılı şiddet yasalarının yapımı sürecinde ısrarla talep ettiğimiz gibi, kadınlara karşı işlenen suçlar için özel bir infaz sistemi gerekmektedir. Kadınları kadın düşmanlığıyla karşılaştığımız her yerde, insanca ve onurlu bir yaşam hakkımızı savunmak için harekete geçmeye ve kadın düşmanlarına karşı her türlü meşru araçla doğrudan eylemleri yaygınlaştırmaya çağırıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT