1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ergani hükümet konağı Sezai Karakoç müzesi olacak
Ergani hükümet konağı Sezai Karakoç müzesi olacak

Ergani hükümet konağı Sezai Karakoç müzesi olacak

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Ergani İlçe Hükümet Konağı, Sezai Karakoç müzesi olarak restore edilecek.

A+A-

Ergani Kaymakamı Erdinç Yılmaz, restore edilerek yeni bir çehreye kavuşan eski hükümet konağının giriş katının Erganili ünlü Şair Sezai Karakoç anısına müze haline getirileceğini söyledi. Eski hükümet konağının giriş katının müzeye çevrilerek, burasının ilçenin sosyal ve kültürel yaşamına dahil edileceğini belirten Kaymakam Yılmaz, Sezai Karakoç'un eserlerinin yansıtılacağı müze ve kültür evinde ilçeye mal olmuş şahsiyetlerin de eserlerinin yaşatılacağını belirterek, burasının ilçedeki yeni nesillere fikir ve sanat anlamında ilham kaynağı teşkil edeceğini söyledi. Ünlü şair Sezai Karakoç'un adını taşıyacak müze ve kültür evinin açılışının, usta şair için 16 Mayıs'ta Ergani'de düzenlenecek sempozyum tarihinde gerçekleştirileceğini belirten Kaymakam Erdinç Yılmaz, en büyük arzusunun şair Karakoç'un bu tarihte memleketine gelerek sempozyuma katılmasını ve kendi adını taşıyan müzenin açılışını yapması olduğunu kaydetti.

Eski hükümet konağının giriş katının müzeye çevrilmesi fikrini değerlendiren Kaymakam Yılmaz, "Ünlü şair ve yazar Sezai Karakoç'un değerlerinin yaşatılması manasında oluşan müze fikrimizi Bakanımız Mehdi Eker ve Valimiz Mustafa Toprak ile paylaştık. Bu fikri kendileri de memnuniyetle karşılamışlardır. Dolaysıyla üst katı konak kafe, yan tarafı da otel olan eski hükümet konağımızın giriş katını Sezai Karakoç Müzesi ve Kültür Evi olarak planlayacağız. En büyük arzumuz, ünlü şair Karakoç'un 16 Mayıs'ta kendisi için düzenleyeceğimiz sempozyum tarihinde memleketine gelerek sempozyuma katılmasını ve kendi adını taşıyan müzenin açılışını yapmasıdır" dedi.


Ergani Kaymakamlığı'nın, Sezai Karakoç için 16 Mayıs tarihinde düzenleyeceği sempozyumun programı belli oldu. Ergani Anadolu Öğretmen Okulu konferans salonunda 3 oturumda gerçekleştirilecek sempozyuma katılacak akademisyen ve konuşmacılar şöyle:


"Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi'nden Prof Dr. Turan Karataş, Gerçek Hayat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yazar Ali Ayçil, şair Haydar Ergülen, TV 24'ten yazar Tarık Tufan, Zaman gazetesi yazarı şair A. Ali Ural, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nden Yazar Sıddık Akbayır, şair İhsan Deniz, Muğla Üniversitesi'nden Yazar Prof. Dr. Alaattin Karaca, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nden Prof. Dr. M. Fatih Andı, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedi Omay."

HABERE YORUM KAT