1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eren: Sokağa çıkma yasağı delillerin karartılmasını sağlar
Eren: Sokağa çıkma yasağı delillerin karartılmasını sağlar

Eren: Sokağa çıkma yasağı delillerin karartılmasını sağlar

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesini ve gün içinde yaşananları değerlendiren MHD Eşbaşkanı Serhat Eren, otopsi raporunun ortaya koyduğu veriler ve olay yerindeki avukatlardan aldıkları bilgilerin, Elçi'nin polis kurşunuyla katledildiği id

A+A-

Olay sonrası ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasağına dikkat çeken Eren, yasağın delillerin karartılmasını sağladığını söyledi.


Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesini ve gün içinde yaşananları değerlendiren MHD Eşbaşkanı Serhat Eren, yapılan otopsiye avukatların da katıldığını belirterek, "Otopsi raporunda olduğu gibi Tahir Elçi'nin yaşamını yitirmesine yol açan olay silahlı ateş yaralanmasına yol açan bir olay. Otopsi raporunda uzak mesafeden ateş açılmış olduğu belirtildi. Uzak mesafe derken çok uzak onlarca metre mesafeden söz edilmiyor. Uzak mesafe 60 cm.'den - 1 metreye kadar itibaren uzak atış olduğu kabul edilir. Tabi bu kullanılan silahın tarzına göre de değişiyor. Ateşin 2-3 metredir diye tahmin ediyoruz" dedi.


'Delillerin toplanmasının engellenmesi için sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor'


Olay yerinde bulunana ve eyleme katılan avukatlardan da bilgi aldıklarını belirten Eren, tüm verilerin polisi işaret ettiğini ileri sürerek, “Olay yerindeki avukatlardan da aldığımız bilgiye göre olay esnasında basın açıklamasının akabinde kaçan kişilere ateş açan polisler tarafından katledildiğini söyleyebiliriz. Otopsi raporunda kurşunun giriş yaptığı ardından da çıkış yaptığı belirtiliyor.

Tabi olay yerini incelemek için avukat arkadaşlarımızı ve Başsavcı olay yerine gitmek istediler. Ama olayın hemen akabinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı bizde bir kuşku yaratmıştı. Delillerin toplanmasının engellenmesi için sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor. Avukat arkadaşlarımızı buna rağmen olay yerine giderek delileri toplamak istiyorlar ama yine engelleniyorlar. Dolayısıyla bütün bunlar bizlerde Elçi'nin güvenlik güçlerinin kurşunuyla katledildiğini doğrulatıyor” diye konuştu.
 
Olayın aydınlatılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Eren, olay yerine gidilip incelenmesi, olay yerine ilişkin görüntülerin alınması noktasında çabalarının olacağını vurguladı.

Olay yerine giden avukatların yasak nedeniyle engellendiğini paylaşan Eren, “Olayın ardından olay yeri inceleme ekibi olay yerine giderek en ince delilleri toplayarak, en ince ayrıntısına kadar delileri toplayarak faillerin bulunmasını sağlar. Yasak polisin ve avukatların katılacağı incelemenin engellenmesine neden oluyor. Arkadaşlarımız olay yerine gitmeye çalışıyorlar ama yine engelleniyorlar. Faillerin kim olduğu yönünde kuşkularımızı daha da arttırmış durumda. Arkadaşlarımızın çevredeki vatandaşlarla yaptığı görüşmeler sonucunda olayın polis kurşunuyla gerçekleştirilmiş olduğu yönünde”  ifadesinde bulundu.


'Katliamların hepsinde gizlilik kararı alınıyor'


Soruşturmaya ilişkin bir diğer ayrıntı olan dosyaya gizlilik kararının konulmasını daha önceki benzer dosyalardan bildiklerini belirten Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Diğer dosyalardan da biliyoruz, yapılan katliamların hepsinde gizlilik kararı alınıyor. Bizim dosyaya ulaşarak bilgi edinme hakkımız elimizden alınıyor. Avukatların soruşturma dosyasını görme hakları ellerinden alınıyor. Kimden saklanıyor? Neden saklanıyor dosya? Biz avukatlar sürece dahil olmadığımız sürece etkin bir soruşturma yapılamayacaktır. Dolayısıyla alınan hiçbir kararın tamamen faillerin ortaya çıkarılmasını engelleyen diğer yaşanana katliamlarda olduğu gibi yaşanan olayın üstünü örtülmesi için alınana bir karar.

Olay yeri inceleme ekibi olay yerine gitmediği sürece oradaki kan izinden tutundan diğer bütün delillerin toplanmasına kadar süreç uzarsa delillerin kaybolma riski çok fazla var. Dolayısıyla orada tükürük örnekleri, sigara izmariti, saç teli, bütün bunların çok kısa süre içerisinde toplanması gerekiyor. Bunları kısa süre içerisinde toplamadığınız zaman delileri de karartmış oluyorsunuz. Bu nedenle sağlıklı yürütülmesinin önünü kapatmış oluyorsunuz. 30 arkadaşımız olay yerine gitmek istedi onlarla yaptığımız görüşmede güvenlik problemi olduğu ve dolayısıyla 4 avukatın olay yerine gidebileceği yönünde bilgi aldık. 4 avukat arkadaşımız da olay yerine gitmek istemiş fakat tam olay yerine giderlerken tekrar silah sesleri geliyor.

Silah seslerinden dolayı arkadaşlarımız geri dönmek durumunda kalıyor. Başsavcılıkla yapılan görüşmelerde güvenlik gerekçesiyle olay yerine gidilemeyeceği yönünde. Biz zorlayıcı olacağız, görüşmelerimiz devam edecek baro da yönetici arkadaşlar da girişimlerde bulunuyorlar. Takipçisi olacağız yani olay yerine gideceğiz gitmek durumundayız. Karara itiraz ettik. İzin verilmesi dahi sadece avukatlar olarak kendi tespitlerimizi yapmaya çalışacağız”


Elçi 1990'lı yıllardan bu yana mücadele içinde


Elçinin yürüttüğü mücadeleye değinen Eren, “Tahir Elçi 1990'lı yılarda gözaltına alınmış, işkence görmüş, insan hakları mücadelesinde aktif rol almış, faili meçhul cinayetlerin açığa çıkarılması için ulusal ve uluslar arası hukuk düzleminde çokça mücadele etmiş. Bir televizyon programında sarf ettiği sözlerden dolayı yargısız bir şekilde kamuoyu önünde infaz edilmiş, iktidar tarafından yargısız bir şekilde infaz edilmiş yine cumhuriyet savcılığı tarafından hakkında gözaltı kararı alınmış, yurtdışı yasağının verilmiş olması Tahir Elçi'nin katledilmiş olmasında bir adımdır" değerlendirmesinde bulundu.


Çok kirli bilgilerin dolaştığına dikkat çeken Eren, "Mesela kendisinin de silahını çıkarıp, silahına yeltendiğine ilişkin bilgiler var. Elçi telefonunu, silahını baro görevlilerine bırakmış silahı da baro görevlisinde. Kamuoyunda dolaşan kirli bilgileri faillerin ortaya çıkmasını engelliyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler