1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğmuş: Ölüm veya yaralanmanın hakkını istiyoruz
Erdoğmuş: Ölüm veya yaralanmanın hakkını istiyoruz

Erdoğmuş: Ölüm veya yaralanmanın hakkını istiyoruz

HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde yürütülen operasyon sırasında yaralandığı ve bir evin bodrum katında 3 günden bu yana çıkarılmayı bekledikleri öne sürülen yaklaşık 30 kişi ile ilgili Ankara'da bakanlıklar düzeyi

A+A-

HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde yürütülen operasyon sırasında yaralandığı ve bir evin bodrum katında 3 günden bu yana çıkarılmayı bekledikleri öne sürülen yaklaşık 30 kişi ile ilgili Ankara'da bakanlıklar düzeyinde temaslarda bulunduğunu ancak hiç kimsenin bu konularda kendileri ile görüşme ve konuşmaya cesaret edemediğini söyledi.

 

Erdoğmuş, "Konuşma, ölüm, yaralanmalar ve savaş olunca herkes sağır. Biz eğer ölme ve yaralanmayı hak etmişsek onlara göre, biz de ölüm ve yaralanmanın haklarını istiyoruz" diye konuştu.
 
Cizre İlçesi'nde hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması için 14 Aralık'tan bu yana operasyonlar sürerken, 3 gün önce Cudi Mahallesi'nde çatışmalar sırasında yaralanan ve bir evin bodrum katında kurtarılmayı bekleyen yaklaşık 30 kişi olduğunu söyleyen HDP milletvekillerin Ankara'da temaslarına devam ediyor. HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Ankara'da her şeyin konuşulduğunu ancak çatışma, savaş, yaralılar ve ölümler olduğunda hiçbir bakan ve yetkilinin kendileri ile görüşmediğini söyledi.
 
HDP'li Erdoğmuş, dün son olarak Dengir Mir Mehmet Fırat ve Mithat Sancar'ın temaslarda bulunmaya çalıştığını belirterek, şunları söyledi:
 
“Bize olay bildirildiğinde 28 yaralı vardı ve bunlardan şimdiye kadar 3'ü yaşamını yitirdi. Diğer yaralılardan 4'ünün iç kanaması olduğu ifade edildi. Karşımızda korkak bir yapı var. Bunları bizimle konuşma ve görüşmeye yanaşmıyorlar. Herkes bu konuda sağırları oynuyor. Eğer oradaki yaralılar yetkililerin deyimi ile PKK'lıya çıkıp bunu söylesinler. Ne yapmak istediklerini bize bildirsinler. Onların şüphelerini ortadan kaldıralım. Biz eğer yüzde yüz ölümü, yaralanmayı hak etmişsek; ölüm ve yaralanmanın haklarını istiyoruz. Bir ölünün kefen, yıkanma ve defin edilme hakkı yok mudur? Bir yaralının hastane, ambulans ve tedavi edilme hakkı yok mudur? Eğer şüpheli bir durum varsa zaten polis gözetiminde tedavi edilir ve mahkemeye çıkarılar. Biz ölüm ve yaralanma haklarını istiyoruz. Bunu bile bize reva görmüyorlar. Kimseden merhamet dilemiyoruz. Devletin görevi insanları infaz etmek değil, suçlu ise onları mahkemeye çıkarıp yargılaması gerekir. Biz yeni ölümler yaşanmadan bir an önce yaralıların oradan çıkarılmasını istiyoruz”.

 

(Sertaç Kayar)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler