1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
Erdoğan yeni kabineyi açıkladı

Erdoğan yeni kabineyi açıkladı

Başbakan Erdoğan, 3 bakanın istifasının ardından kabine revizyonu için Köşk'e çıktı. Başbakan Erdoğan Köşk'teki görüşmenin ardından kabinedeki 10 yeni bakanı açıkladı.

A+A-
Başbakan Erdoğan, 3 bakanın istifasının ardından kabine revizyonu için Köşk'e çıktı. Başbakan Erdoğan Köşk'teki görüşmenin ardından kabinedeki yeni bakanları açıkladı.
 
 
İŞTE YENİ BAKANLAR:
Başbakan yardımcılığına Emrullah İşler,
Adalet Bakanlığı'na Bekir Bozdağ,
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na Ayşenur İslam,
AB Bakanlığı'na Mevlüt Çavuşoğlu,
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na Fikri Işık,
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na İdris Güllüce,
Ekonomi Bakanlığı'na Nihat Zeybekçi,
Gençlik ve Spor Bakanlığı'na Akif Çağatay Kılıç,
İçişleri Bakanlığı'na Efkan Ala,
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na Lütfü Elvan getirildi.
 
MGK eksik toplanacaktı
MGK, yılın son toplantısını perşembe günü Çankaya Köşkü'nde yapacak. Öğle saatlerinde başlaması beklenen toplantıya, üye olmayan Başbakanlık Müsteşarı, MİT Müsteşarı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Emniyet Genel Müdürü'nün davet edilmesi de bekleniyor. Aynı zaman kurul üyesi olan Güler'in toplantıdan bir gün önce istifası ilginç bir tablo ortaya çıkardı. Kabine revizyonu yapılmasaydı toplantıda İçişleri Bakanı"nın koltuğu boş kalacaktı. Revizyonla, MGK"nın üyesi olan bakanlar da değişti. Buna göre,  toplantıya kurul üyesi bakanlıklara atanan yeni bakanların katılması bekleniyor.
Bozdağ, Başbakan Yardımcı olarak zaten MGK üyesi idi. Yeni atandığı Adalet Bakanı sıfatıyla toplantıda yer alacak. Çünkü Adalet bakanı da kurul üyesi. Toplantıya ilk kez Başbakan Yardımcısı olarak Emrullah İşler katılacak. Efkan Ala, Başbakanlık Müsteşarı olarak toplantılara katılıyordu. Ancak kurul üyesi olmadığı için oy hakkı yoktu. Efkan Ala, milletvekili olmadığı için kabineye dışarıdan atandı. Ala"nın göreve başlamadan önce Meclis"te yemin etmesi gerekiyor. Bu nedenle Efkan Ala"nın MGK toplantısına İçişleri Bakanı olarak mı yoksa müsteşar sıfatıyla mı katılacağı merak konusu oldu.

HABERE YORUM KAT