1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Erdoğan Şanlıurfa'da konuştu
Erdoğan Şanlıurfa'da konuştu

Erdoğan Şanlıurfa'da konuştu

Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa'daki Harran Üniversitesi'nin akademik yılı açılış töreninde konuştu. Erdoğan, üniversitelere büyük bir hedef gösterdi.

A+A-

Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi'nin akademik yılı açılış töreninde bir konuşma yaptı. Şanluurfa'nın tarihi zenginliğine mirasına dikkat çeken Erdoğan, bu mirasa sahip çıkmaya çağırdı.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarihte ilk üniversite buralarda kurulmuşsa bu önemlidir. Tarihin yüklediği bir sorumluluk vardır. Harran üniversitesi dünyada ilk akla gelen kurumlardan biri olmasını istiyoruz. Bu zenginliği bu potansiyeli harekete dönüştürmek lazım.

İktidarımız döneminde 53 yeni üniversite kuruldu. Şimdi eksikleri giderme zamanı. Bu üniversitelerimiz birer abela üniversitesi olmayacak, bulundukları coğrafyanın potansiyelini ortaya koyacaktır. Bölgenin zenginliğini tetikleyecek bir unsur olacak.

İstanbul'lu genç Urfa'ya Hakkari'ye okumaya gelecek. Bölgeler arasında kaynaşmayı sağlayacak. Farklılıklarımız zenginliğimiz olacak.

Neden tarım denildiğinde tüm dünyada Harran Üniversitesi gelmesin. Harran tüm dünyada bir marka haline gelmelidir. Şimdi bitkiler üzerinde genetik çalışmalar yapılıyor. Bu yolla bizim zenginliğimiz çalınıp sonra bize bu tohumlar satılıyor.

Biz de önemli başarıları yakalayacak potensiyele sahibiz. Yeter ki ufkumuz geniş olsun. Üniversiteler toplumun daha iyi bir noktaya gitmesi için daha fazla refah için üreten bir kurum olmalıdır.

Topluma ışık tutması gereken üniversitelerin toplumdan kopuk toplumdan soyutlanmış olması düşünülemez. Üniversiteler topluma öncü olmalı.

Bizden öncekiler krizleri karşılıksız para basarak aşmaya çalıştı. Bu fakir fukaranın cebindekine göz koymaktır. Biz 6 yıl içinde asla bunu yapmadık. Akşamdan sabaha paraya sıfır eklemedik aksine paradaki 6 sıfırı attık.

Ben duble yoları açıklarken herkes benimle dalga geçiyordu. Cumhuriyet tarihinde 6 bin küsür kilometre yapılan duble yol var, bizim zamanımızda 9 bin küsür kilometre yapılan duble yol var.

Susuz yolsuz köy kalmasın dedik. Bunu başardık. Evlere kadar su götürdük.

Bizden önce başlatılan bir GAP projesi var. başlamak da güzel başlatanlara teşekkür ediyorum ama bunun planlamasını ve neticelendirilmesi de gereklidir.. Biz, GAP DAP ve KOP projesini 2012 yılında bitireceğiz.

Müteahhitlere açık konuştum. Ödenek olnak yok. Bu hizmet yapılacaksa siz de önden gideceksiniz dedim. Her zaman işi yapmadan parayı almak olmaz. Bu işi yapıp paranızı alacaksınız. Merak etmeyin devlette sizin paranız kalmaz.

Milli gelirle bugün itibari ile 10 bin doları aştık.

Türkiye artık uluslararası camiada gündem belirliyor. Türkiye artık çevresine güvene veren bir ülke. Bizim dönemimizde gidiş-gelişler çok iyi noktaya geldi. Artık sıkıntılı bölgelerde Türkiye artık hakemlik yapıyor.

Suriye ile aramızdaki mayınlı bölgeyi temizledik. BU arazilerde organik tarım yapacağız.

Hılı bir dönüşümün içinde aktif olmak zorundayız. Konularıyla ilgili üniversitelerimizden proje ve yardım istiyoruz. Üniversitelerimizin akademik gücünden fayadalanacağız. Geçmişe takılı kalamayız. Brokrasi bu değişime ayak uydurmalı.

Herşey eskisi gibi kalsın. Türkiye değişmesin. Koltuğumuz altımızdan gitmesin diye direnenler var.

Türkiye'nin tercihi ve rotası bellidir. Türkiye'nin bazı şehirlerinde kampüs şehirler kurup bir örnek orataya koyalım diyoruz. Bunu bakanım ve YÖK Başkanı ile görüştüm. Türkiye bilimde geriden gelen ülke değil geri kalan bir ülke olmuş bunu yakalamalıyız.

Bizim önceliğimiz her zaman eğitimdir. Hedefimiz daha modern ve teknik zenginliği olan 30 öğrencili derslikler. Bize kadar bu eksikler niye giderilmedi. Arkadaşlar bu sevda işidir. Aksi takdirde olanları bir futbol maçı izler gibi tribünden izlersiniz.

Bugün 100 yataklı yurdumuzu açacağız. Yeterli değil daha yolun başındayız. Çocuklarımıza ve milletimize hayırlı olsun. Çocuklarımız açıkta kalmamalı. Barınma ihtiyacı karşılanmalı.