1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan Meclise girdi, HDP terk etti
Erdoğan Meclise girdi, HDP terk etti

Erdoğan Meclise girdi, HDP terk etti

Türkiye Büyük Millet Meclisi yasama yılı açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis Genel Kuruluna geldiği sırada HDP ayağa kalkmadı.

A+A-

HDP, Meclis'i terk etti
HDP'li milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmaya başlayınca Genel Kurulu terk etti.

Yeni yasama yılı nedeniyle TBMM'deki törene katılmama gerekçesini açıklayan Demirtaş, "Siyasi kişilik konuşacak. Gerçekten hepimizin cumhurbaşkanı sıfatı ile bunu hak eden bir sıfat ile Genel Kurul'da konuşuyor olsaydı memnuniyetle gider kendisini dinlerdik. Bir Cumhurbaşkanına gösterilmesi gereken saygıyı da gösterirdik. Bundan hiç gocunmazdık. Hakkı olmadığı halde bir parti genel başkanı olarak genel seçim kampanyası yürüten bir siyasi de Parlamento'da açılış konuşması yapıyor diye dinleme gereği de hissetmiyorum" dedi.

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş DİSK, KESK, TMMOB ve TTB heyetiyle görüştükten sonra ortak basın açıklamasında konuştu. Barış vurgusu yapan Demirtaş, "Bu dönemde yürekten barış diyebilmek cesaret işidir. Savaşı değil, savaşın durdurulması istemek cesaret işidir. Birileri son terörist kalana kadar gereğini yapacağız diyerek cesaret gösterisi yaptığını sanabilir. Kanın aktığı yerde 7'den 70'e insanlarımızın öldüğü bu günlerde bu savaş neden yapılıyor demektir cesaret" dedi.

"KENDİ PARALARIMIZ İLE KENDİ DAĞLARIMIZ, COĞRAFYAMIZ BOMBALANIYOR"

Demirtaş, "Kendi paralarımız ile kendi dağlarımız, coğrafyamız bombalanıyor. Kendi paralarımız ile alınmış silahlar, kendi evlatlarımızın ölümüne neden oluyor. Türkiye bu savaş politikasını asla hak etmiyor. Bu savaştan çıkmak son derece mümkün" dedi.

"10 EKİM'DE SIHHİYE MEYDANI'NDA HERKESİN 2 SAATİNİ BARIŞA AYIRMASINI RİCA EDİYORUM"

Demirtaş, "HDP olarak biz 10 Ekim'de yapacakları büyük Ankara buluşmasına, mitingine anlam veriyoruz. Bu bir siyasi partinin mitingi değil. Parti ayrımı gözetmeksizin 10 Ekim'de Sıhhiye Meydanı'nda herkesin en azından 2 saatini barışa ayırmasını rica ediyorum" dedi.

"CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN, İSİM VEREREK BU GAZETECİLERİ ALENEN HEDEF GÖSTERMİŞTİR"

Gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı eleştiren Demirtaş, "Siyasi yönlendirme bu işin temel sorumlusudur. Cumhurbaşkanı, başbakan, AKP sözcüleri isim vererek bu gazetecileri alenen hedef göstermiştir" ifadelerini kullandı.

"GÜVENLİK TEHLİKESİ OLUŞTUĞU AN, SANDIK BÖLGESİ KAMERA İLE KAYIT ALTINA ALINSIN"

Sandık güvenliğine değinen Demirtaş, "Sandık güvenliği konusunda ne gerekiyorsa yaparız. Güvenlik tehlikesi oluştuğu an, sandık bölgesi bütün okul kamera ile kayıt altına alınsın insanlar korkmadan gidip oyunu kullansın. Tek bir insanın bile bize partimize korkarak tedirginlikle oy vermesini istemeyiz. Seçim boykotu, iptali , ertelenmesi gibi durumları tartışmanın gereği yok. Bu seçim yapılacak ve bir kez daha etkili bir sonuç elde edeceğiz diye düşünüyorum" diye konuştu.

"HEPİMİZİN CUMHURBAŞKANI SIFATI İLE GENEL KURUL'DA KONUŞUYOR OLSAYDI MEMNUNİYETLE DİNLERDİK"

Yeni yasama yılı nedeniyle TBMM'deki törene katılmama gerekçesini açıklayan Demirtaş, "Siyasi kişilik konuşacak. Gerçekten hepimizin cumhurbaşkanı sıfatı ile bunu hak eden bir sıfat ile Genel Kurul'da konuşuyor olsaydı memnuniyetle gider kendisini dinlerdik. Bir Cumhurbaşkanına gösterilmesi gereken saygıyı da gösterirdik. Bundan hiç gocunmazdık. Hakkı olmadığı halde bir parti genel başkanı olarak genel seçim kampanyası yürüten bir siyasi de Parlamento'da açılış konuşması yapıyor diye dinleme gereği de hissetmiyorum" ifadelerini kullandı.

"YARIN İŞLER DAHA DA SARPA SARDIĞINDA MUHTARLARI DA SUÇLAYACAKLAR"

Demirtaş, "Yarın işler daha da sarpa sardığında muhtarları da suçlayacaklar. Sorumlu sizdiniz diyerek bu işi muhtarlara kadar götürecekler. Bugün bazı valiler, kaymakamlar suç işliyor örneğin. Bizzat bunun talimatını Cumhurbaşkanı veriyor. Yarın öbür gün inkar edebilir. Benim valilere, kaymakamlara tavsiyem, baki devletin yönetimidir. Siyasi iktidarlar gidicidir. Hukukun dışına çıkmayın . Kendinizi güvenceye alın. Devran döner hükümetler düşer yargı önünde hesap verirsiniz" diye konuştu. (Cumhuriyet)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler