1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan: Lozan’ı bize zafer diye yutturmaya çalıştılar
Erdoğan: Lozan’ı bize zafer diye yutturmaya çalıştılar

Erdoğan: Lozan’ı bize zafer diye yutturmaya çalıştılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1923’te imzalanan Lozan anlaşmasını işaret ederek, “Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştılar.

A+A-

Her şey ortada, şu anda Ege’yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan’da verdik.” dedi. Erdoğan, 15 Temmuz tarihi için ise “Artık şehitleri, gazileri anma günü olarak, o gün tatil edilecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan 27. Muhtarlar Toplantısı"nda konuştu. Konuşmasında Lozan anlaşmasına aslında bir hezimet olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:
 
“Tarihte bize ne yaptılar? 1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'de Lozan'ı bize razı ettiler. Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştılar. Her şey ortada. Şu anda Ege'yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'da verdik. Oralar bizimdi, oralarda hala camilerimiz, mabetlerimiz var. Şu anda hala Ege'de kıta sahanlığı ne olacak bunları konuşuyoruz. Hala bunun mücadelesini veriyoruz. İşte o anlaşmada masada oturanlar sebebiyle. O masaya oturanlar o anlaşmanın hakkını vermediler, veremediler. Veremedikleri için bunun sıkıntısı biz yaşıyoruz. Şayet aynen bu darbe de başarılı olsaydı herhalde Sevr'i dahi aratacak bir darbeyle karşımıza çıkacaklardı.”
 
“3 AYLIK SÜRENİN YETERLİ OLMAYACAĞI GÖRÜLÜYOR”
 
OHAL süresine değinen Erdoğan, “Bu devletin, bu terör organlarının uzantılarından arındırılması için zamana ihtiyacı var. Biz şu anda zamanla yarışıyoruz. Mesele öylesine derin ve öylesine girift ki 3 aylık sürenin yeterli olmayacağı görülüyor. Bunun için dün yaptığımız Milli Güvenlik Kurulu toplantısında olağanüstü halin 3 ay daha uzatılması hükümete tavsiye edildi. Fransa'da üç ay, artı üç ay ve son olarak da altı ay olmak üzere toplamda bir yıllık olağanüstü hal var. Dünyadan kimse Fransa'ya diyor mu 'Siz niye bir yıl olağanüstü hal ilan ettiniz?'. Bakan arkadaşlara bunlar akıl veriyorlar, diyorlar ki 'Bir yıl olağanüstü hal Türkiye için doğru değil. Şu üç ayı bir daha uzatmayın ha'. Dur bakalım, sabırlı ol. Belki 12 ay da yetmeyecek.” dedi.
 
“15 TEMMUZ RESMİ TATİL OLACAK”
 
Erdoğan, “15 Temmuz artık 'Demokrasi ve Özgürlükleri Anma Günü' olarak dün Milli Güvenlik Kurulu toplantımızda hükümete tavsiye edilmiştir ve her 15 Temmuz artık şehitlerimizi, gazilerimizi anma günü olarak, o gün tatil edilecektir.” ifadelerini kullandı.

(BBC Türkçe)

HABERE YORUM KAT