1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Erdoğan: Diyarbakır dünyaya bir adım mesafesinde
Erdoğan: Diyarbakır dünyaya bir adım mesafesinde

Erdoğan: Diyarbakır dünyaya bir adım mesafesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır’da toplu açılış törenine katıldı. Burada vatandaşlara hitap eden ikili daha sonra Tanışık köyüne de ziyaret gerçekleştirdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 116 projenin toplu açılış töreni için geldiği Diyarbakır’da, sevgi gösterisi ile karşılandı. Yol güzergâhında, kendisini bekleyen grubu görerek otobüsü durduran Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocuklara satranç takımı hediye etti.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DİYARBAKIR DÖNÜŞÜM YAŞIYOR
 
Diyarbakır’da toplu açılış önce Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitap etti. Konuşmasında gündeme ilişkin birçok konuya değinen Erdoğan, “Açılışını yaptığımız 230 trilyon liralık bir yatırım olan Diyarbakır terminal binasın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Diyarbakır Havalimanı bu yılın ilk 4 ayın 627 bin yolcuyu taşıdı. Diyarbakır’ı adeta dünyaya bir adım mesafesinde yaklaştırdı. Bugün diğer kurumların yatırımları ile birlikte 558 trilyon lirayı geçen yatırımlarımız söz konusu. Diyarbakır yeni bir dönüşüm yaşıyor. Dedik ki biz bütünleştirmek için varız” dedi.
 
BAŞBAKAN YILDIRIMDAN ESNAFA MÜJDE
 
Ak Parti’nin çiçeği burnunda yeni Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ise, “Biz milletin hizmetinde bir iktidar olarak hep dedik ki 'İnsanı yücelt ki devlet yücelsin' işte o yaraları sarıyoruz. Esnafımıza 3 trilyon ödedik ve 6 ay daha uzatıp 3 trilyon daha ödeyerek esnafı mağdur etmeyeceğiz. Tarihimizden, ecdadımızdan bize miras kalan Sur'un o tarihi yapıları en güzel şekilde yeniden yapacağız.” dedi.
 
ERDOĞAN’A SEVGİ SELİ
 
Toplu açılış törenine katılmak amacıyla Diyarbakır’a gelen ve saat 13.25’te havalimanına inen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı otobüsüne binerek, açılış töreninin yapılacağı valilik binası önüne hareket etti. Yol boyunca toplanan vatandaşlar, Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu. Şanlıurfa yolu üzerinde ellerinde bayraklarla birlikte bekleyen grubu gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, otobüsü durdurarak, grupta bulunan çocuklara satranç takımı hediye etti.
 
DİYARBAKIR YENİ BİR DÖNÜŞÜM YAŞIYOR
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyarbakır'daki açılış töreni öncesi konuşmasından satır başları...
 
“Açılışını yaptığımız 230 trilyon liralık bir yatırım olan Diyarbakır terminal binasın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Diyarbakır Havalimanı bu yılın ilk 4 ayın 627 bin yolcuyu taşıdı. Diyarbakır'ı adeta dünyaya bir adım mesafesinde yaklaştırdı. Bugün diğer kurumların yatırımları ile birlikte 558 trilyon lirayı geçen yatırımlarımız söz konusu. Diyarbakır yeni bir dönüşüm yaşıyor. Dedik ki biz bütünleştirmek için varız.
 
PKK SİLAH BIRAKMAYACAK, SİLAHLARI GÖMECEK
 
PKK terör örgütü Tanışık Köyü'nde vatandaşlarımızı katletti. Benim milletim ne diyor bu HDP’li vekiller benim verdiğim vergilerle bunlar maaş almasın istiyor. Dokunulmazlıklar kalktı. Şimdi yurt dışına kaçmaya başladı. Aynen Paralel Devlet Yapılanması ne ise bunlarda o kaçmayın neden kaçıyorsunuz. PKK silah bırakmayacak, gömecek. Bunlar bu işe alışık silahı bırakır sonra gelip alılar. Olmadı o zaman bu ülkeyi terk etsinler. Kardeşlerim Diyarbakırlı işadamlarımızın ilanları örnek teşkil ediyor. Bölge halkının bu şekilde açık tavır alması halinde örgüt biter. Masum insanları katleden bu örgüt bu milleri temsil edemez. Bu örgütle benim inançlı Kürt kardeşimin bu örgütle işi olamaz. Masum insanları katleden bir örgüt bu toprakların bir parçası olamaz. Biz hayatımızın hiçbir döneminde hakikatlerle yüzleşmekten çekilmedik.
 
ABD ASKERLERİNİN PYD ARMALI ÜNİFORMALARI
 
Çözüm süreci dedik ama anlamadılar. Eşbaşkanlardan bir tanesi ne yaptı. Kürt kardeşlerimi sokağa döktü. Yasin Börü 15 yaşında öldü. Bunlarda vicdan diye bir şey yok bunlar insanlıktan nasibini almamış. ABD askerlerinin PYD armalı üniformalarını kınıyorum. ABD yanlış yerde duruyor, kınıyorum. MGK'da tavsiye kararını aldık. PKK neyse paralel devlet yapılanması da odur. Amerika'nın PYD'ye, YPG'ye verdiği desteği, Diyarbakır'dan sesleniyorum, kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisiyim. Dolayısıyla bize dost olanlar, bizimle NATO'da beraber olanlar kalkıp da kendi askerini YPG'nin işaretleriyle Suriye'ye göndermemeli, gönderemez”
 
BAŞBAKAN YILDIRIM ESNAFA MÜJDEYİ VERDİ
 
Diyarbakır Valiliği önünde bulunan Anıt Park'ta halka seslenen Başbakan Binali Yıldırım ise, terörde kararlılık vurgusu yaptı. Terörü bitirmeye yeminli olduklarını belirten Başbakan Binali Yıldırım konuşmasına Diyarbakırlıları selamlayarak başladı. Başbakan Yıldırım şunları söyledi:
 
“Hepinizi bu güzel günde sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Gününüz aydınlık geleceğiniz mübarek olsun. Değerli Diyarbakırlılar, biz Silvan'la, Diyarbakır'la Türkiye ile gurur duyuyoruz. Ay yıldızlı bayrağımızla gurur duyuyoruz. Bu bayrak şehitlerimizin kanıyla bu hale geldi. Sayın Cumhurbaşkanım bugün Diyarbakırlı kardeşlerimizle kucaklaşmak üzere buradayız. Biliyorsunuz bundan sadece 10 gün önce Diyarbakır'a geldim. Tanışık köyüne gittim, Dürümlü mezrasına gittim, niye gittim? Orada tonlarca patlayıcı ile 16 kardeşimizi kalleşçe katleden terör örgütünün o çirkin yüzünü bütün dünyaya göstermek için oradaydım. Şunu herkes iyi bilsin ve Diyarbakırlılar rahat olsun bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya azmettik. İnşallah Türkiye terör belasından kurtulacak.

Diyarbakır da geleceğe emin adımlarla yürüyecek. PKK terör örgütünün Kürtler diye bir sorunu yok. Sizin sorununuz Türkiye'nin sorunu PKK terör örgütüdür. Bu sorunu Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya ahdettik, yemin ettik, onun için buradayız. Şunu herkes iyi bilmelidir ekmeğimizi böleriz ama Türkiye'ye böldürtmeyiz, yolları böleriz ama ülkeyi böldürtmeyiz. 600 milyona varan eserlerin açılışını yapıyoruz, bunlar içerisinde en büyüğü Diyarbakır Uluslararası Havalimanı'dır. Yaklaşık 270 milyona mal olmuş ve doğu ile güneydoğunun tek körüklü köprülü uluslararası havalimanıdır. Diyarbakır'a hayırlı olsun. Artık Diyarbakır havalimanı uluslararası havalimanı oldu. Buradan geçen yıl Erbil ve Kıbrıs'a doğrudan seferler başladı. Önümüzdeki günlerde daha farklı noktalara seferler başlayacaktır. Böylece Diyarbakır'ı yakıp yıkanlar çukur kazanlar bu yaptıklarından pişman olacak.
 
AK PARTİ HİZMETLERİNİ ANLATTI
 
Yaptıklarımız bununla sınırlı değil, Diyarbakır'a bugün kadar son 14 yıl içerisinde sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptığımız hizmetlerin tutarı 25 katrilyondur. Diyarbakır'a helal olsun. Diyarbakır'da her alanda birçok hizmeti vatandaşımızın ayağına getirdik, 2002 yılında bölünmüş yolu sadece 37 kilometre olan Diyarbakır'ın 14 yılda biz Ak Parti iktidarı olarak 350 kilometre ilave yaptık. 80 yılda 37 kilometre yapıldı, biz 14 yılda 350 kilometre yaptık. Yolları böldük milleti birleştirdik, kardeş yaptık, gönüldaş yaptık. Sadece ulaşımda değil, eğitimde Diyarbakır Ak Parti iktidarında çok büyük ilerleme kaydetti.

Selahattin Eyyübi Üniversitesi'ni Diyarbakır'a kazandırdık. Teknoloji geliştirme merkezini Diyarbakır'a kazandırdık. 10 bin 500 kapasiteli Yüksek öğrenim yurdunu açtık. İlk ve orta öğretimde 4 bin 660 yeni sınıf yaptık eğitim kalitesini arttırdık. Belediye Başkanı yol yapıp su getireceğine, size hizmet yerine, sizin paranızı terör örgütüne aktardı, bunu biliyoruz, gereğini de yapacağız. Sizin her kuruşunuz size hizmet olarak geri dönmesi için ne gerekiyorsa yapacağız, bu paraları terör örgütüne aktaranların burnundan lime lime getireceğiz ve hesabını da soracağız.
 
TEK VATAN, TEK BAYRAK VE TEK MİLLET VURGUSU
 
Onlar gencecik fidanları indiriyor, biz fidan dikiyoruz. Gencecik fidanları indirenlerin burnundan fitil fitil getireceğiz. Bunların burnundan getirmeye hazır mısınız? İşte tek vatan, işte tek bayrak, işte tek millet. Terör örgütü Silvan Barajı'nı yaptırmamak için elinden geleni yapıyor ama onlar ne yaparsa yapsın bu büyük millet bunlara pabuç bırakmaz. Silvan Barajını'da suyla buluşturacağız. Diyarbakır topraklarını bolluk ve bereketle buluşturacağız. Onlar biliyorlar ki Silvan Barajı demek Diyarbakır'ın zenginleşmesi demek, onlar biliyor ki bölünmüş yol demek Diyarbakır'ın medeniyete yürümesi demek, onlar biliyor ki havaalanı demek Diyarbakır'ın uluslararası uçuşlara açılması demek. Ne yaparsanız yapın ister çukur açın ister EYP ile gençlerimizi şehit edin ama asla ve asla başarılı olamayacaksınız. Bu millet bin yıldır Diyarbakır topraklarında kader birliği yapmış, bir olmuş beraber olmuş tasada da sevinçte de hep birlikte olmuş bundan sonra da hep birlikte olacağız. Bunu dost ve düşman böyle bilsin.
 
“TERÖRÜ DESTEKLEYECEĞİNİZE MASUM HALKIN DERDİYLE DERTLENİN"
 
Tarihi şehir Sur'un 6 mahallesini bombalarla, çukurlarla kazarak o tarihi eserlere zarar verdiler, orada yaşayan 4 bin aileyi yerinden yurdundan ettiler. Ama biz milletin hizmetinde bir iktidar olarak hep dedik ki 'İnsanı yücelt ki devlet yücelsin' işte o yaraları sarıyoruz. Esnafımıza 3 trilyon ödedik ve 6 ay daha uzatıp 3 trilyon daha ödeyerek esnafı mağdur etmeyeceğiz. Tarihimizden, ecdadımızdan bize miras kalan Sur'un o tarihi yapıları en güzel şekilde yeniden yapacağız. Biz Sur'u yapmaya başlayınca hemen bir iftira, bir yalan kampanyası yine başlattılar. Efendim Sur'u peşkeş çekeceklermiş. Hadi oradan. Siz teröre peşkeş çekeceğinize gelin biraz halkın sesine kulak verin. Terörü destekleyeceğinize bu masum halkın derdiyle dertlenin. Siz her şeyi görüyorsunuz. Bunların hepsi gelip geçecek ama bizim kardeşliğimiz sonsuza kadar devam edecek”
 
ERDOĞAN VE YILDIRIM STK’LARA HİTAP ETTİ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır’a STK temsilcilerine hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:
 
“Terör örgütünün tehditlerine aldırmadan bu projeleri Diyarbakırlı kardeşlerimizin hizmetine sunan tüm kurum ve kuruluşlarımızı tebrik ediyorum. Havalimanı açmak istersiniz, terör örgütü evine helal lokma getirmeye çalışan işçiyi tehdit eder. Yeni fabrika kurmak istersiniz bu kez yatırımcıyı tehdit eder. Hastane yaparsınız, örgüt kamu görevlisini kaçırır camiyi yakar hastaneyi yakar. Temmuz ayından beri terör örgütünün kalleş saldırılarına maruz kalıyoruz. Hendekle çukurlar bombalı barikatla Suriye'deki kazanımları taşımaya çalıştılar.
 
“ALLAH'A KULLUK DİYE BİR ŞEY BUNLARDA YOK”
 
Biz çözüm sürecini sürdürürken terör örgütü bazı ülkelerin kulaklarına fısıldamasıyla harekete geçti. Açık ve net konuşuyorum. Bu terör örgütünün bizi yaradan Rabbimizle işi var mı? Allah'a kulluk diye bir şey bunlarda yok. Bunlar zerdüştlük inancına mensuplar bütün belgeler elimizde. Bunlarda ateizm var mı? Anlatacağız ki benim dindar Kürt kardeşim bunların ne mal olduğunu bilsin. İnançlı Kürt kardeşlerim sonuna kadar cephe almazsa bu mücadele zor olur.

“HER ŞEY DEVLETTEN BEKLENMEZ, HESABINI SORACAĞIZ”

Dürümlü’de 16 kardeşimizi katledenlerin dinle vicdanla Kürtlerle ne ilgisi olabilir. 16 vatandaşımızı paramparça edenlere hesap sormalıyız. Her şey devletten beklenmez, el ele vereceğiz. Demokrasiye kurşun sıkıyorlar. Niye kaçıyorsunuz? Nereye kaçarlarsa kaçsınlar yakalayacağız. Dünyanın hiçbir yerinde kendi halkından kişilere zulmeden böyle bir örgüt bulamazsınız”
 
BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN GENÇLERE ÇAĞRI: BİR OLACAĞIZ
 
Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır’da STK temsilcileriyle buluştuğu toplantıda konuştu. Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları:
 
“Vatandaşımızı helikopterle uçakla alıyoruz İstanbul'a, Ankara'ya götürüyoruz. Vatandaşına değer vermek budur. Vatandaşını çukurlarda el bombalarıyla hayatını kast etmek değildir vatandaşı sevmek. Vatandaşı sevmek onu yüceltmektir, onu yaşatmaktır. Biz yaşatmak için varız. Bir olacağız, beraber olacağız, birlikte Türkiye olacağız. Terör örgütlerinin hayatımızı karartmasında asla müsaade etmeyelim. Yeter artık.

Diyarbakır terörle anılmak istemiyor. Gençlerimiz çıkmaz yoldan, karanlık yoldan vazgeçsin, teslim olsun. Şer odaklarına prim vermeyelim. Türkiye artık ayağına bağ olan, ilerlemesini yavaşlatan, enerjisini tüketen bu terörle yoluna devam edemez. Bundan sonra hizmetlerimize kaldığımız yerden aynı kararlılıkla Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bizi birbirimizi düşürmeye çalışan, aramıza nifak sokmaya çalışanlara asla ve asla fırsat vermeyeceğiz. Terör örgütleri, onları içeriden ve dışarıdan destekleyenler günü gelecek bu milletin yüzüne bakamayacaklar. Yaptıklarından dolayı bin pişman olacaklar”
 
ERDOĞAN, YASİN BÖRÜ’NÜN AİLESİYLE GÖRÜŞTÜ
 
Erdoğan'ın, Yasin Börü'nün annesi Hatice, babası Fikri Börü ile aynı olayda hayatlarını kaybeden Hasan Gökgöz'ün babası Mehmet Gökgöz ve Hüseyin Dadak'ın babası Öztekin Dakak ile basına kapalı bir süre görüştükten sonra otelden ayrıldı.
 
DÜRÜMLÜ’YE 7 HELİKOPTERLE GİTTİ
 
Erdoğan ile Yıldırım ve beraberindeki heyet otelden karayolu ile 7. Kolordu Komutanlığı helikopter pistine giderek 7 helikopter eşliğinde Tanışık köyü Dürümlü mezrasına hareket etti. Erdoğan, Yıldırım ve beraberindeki heyeti 4 helikopter taşırken, güzergâh boyunca heyet 3 koruma helikopteri eşliğinde köye gitti.
 
ISIYA GÜDÜMLÜ FÜZELER İÇİN AYDINLATMA FİŞEĞİ
 
Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile beraberindekilerin bindiği helikopterin piste indiği sırada havaya aydınlatma fişeği atılması dikkat çekti. Fişeğin, olası bir duruma karşı, ısıya güdümlü füzeleri engellemek için atıldığı öğrenildi. Helikopterden inen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile beraberindeki bakanlar, Cumhurbaşkanlığı forsunun bulunduğu araç ile Tanışık Köyü Yas Evi’nin erkekler bölümüne, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve bakanların eşleri ise kadınlar bölümüne geçti.
 
YAŞAMINI YİTİRENLER İÇİN DUALAR ETTİ
 
Cumhurbaşkanı ve Başbakan, yas evine girişte, vatandaşlarla selamlaştı. Ardından yas evinde Kur’an’ı Kerim tilaveti okundu. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, yaklaşık yarım saat süren ziyaretin ardından yas evinden ayrılarak, hayatını kaybedenlerinin defnedildiği köy mezarlığına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yas evi çıkışında yanına patlamada hayatını kaybeden vatandaşlardan birinin çocuğunu da aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın köy mezarlığını ziyaret ederek, yaşamını yitirenler için uzun süre dualar etti.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, 116 projenin açılışını yapmak üzere geldiği Diyarbakır’da yaklaşık bir haftadır birçok yerinde uygulama noktalarının oluşturulduğu ve son iki gün içerisinde 42 terör şüphelisinin gözaltına alındı. Kentte, sabah saatlerinden itibaren güvenlik tedbirleri arttırıldı. 5 bin 600 polisin görev yaptığı Diyarbakır'a, takviye olarak 2 bin 600 polisin daha gönderildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın içerisinde bulunacağı konvoyun geçiş güzergâhlarına 10'ar metre ara ile 2'şer polis yerleştirildi. Yine güzergâhın yanı sıra kentin birçok noktasına da zırhlı araçlar ile polis ekipleri konuşlandırıldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma yapacağı valilik önüne çıkan birçok yol ise trafiğe kapatılırken, bazı yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi. Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı'ndan kalkan helikopterler ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın akşam saatlerinde ziyaret etmesi beklenen, PKK'nın bomba yüklü kamyon patlatması sonucu 16 köylünün hayatını kaybettiği Dürümlü köyü kırsalında çalışma başlattı.
 
Öte yandan, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın ineceği Diyarbakır Havalimanı'ndan, konuşma yapacağı valilik önüne kadar olan güzergâha, üzerlerinde “Sayın Cumhurbaşkanımız UNESCO Dünya Kültür Mirası Surlar Şehri Diyarbakır'a Hoş geldiniz”, “Sayın Cumhurbaşkanımız Kadim Şehir Diyarbakır'a Hoş geldiniz” yazılı pankartlar asıldı. 

(Engin Öztürk- Şehmus Kızılaslan- Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT