1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdem'li tepki!
Erdem'li tepki!

Erdem'li tepki!

Genel seçimler için aday listelerinin açıklanmasının ardından tartışmaların istifalara kadar gittiği AKP'de liste tepkisinin farklı bir şekilde yaşandığı ortaya çıktı.

A+A-
Diyarbakır'da 5'inci sıradan aday gösterilen Fazıl Hüsnü Erdem, tepki olarak adaylığın açıklanmasının ardından seçimlere dair tek bir çalışma yürütmemesinin yanı sıra partisince hazırlanan programlara katılmaması dikkat çekiyor.
 
Genel seçimler için meydanlar ısınmaya ve partiler seçim çalışmalarını yoğun bir tempoyla sürdürmeye devam ederken, AKP listelerine dönük tepkiler özellikle bölge kentlerinde istifalara ve adaylıktan çekilmelere kadar varmıştı. Ancak Diyarbakır'da yaşanan liste tepkisi bu kez farklı bir şekilde gün yüzüne çıktı. Kentte 5'inci sıradan aday gösterilen Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem'in, aday gösterildiği sırayı beğenmediği ve istifasının kabul edilmemesinden dolayı seçim çalışmaları kapsamında herhangi bir çalışma yürütmediği belirtiliyor.
 
İlk tepki istifa ile gelmişti
 
AKP'nin Diyarbakır listesine ilk tepki 6'ncı sıradan aday gösterilen Abdurrahman Kurt'tan gelmiş, kulislerde dolaşan iddialara göre HDP'nin barajı aşmama ihtimali üzerinden kazanılacak bir milletvekilliğini kabul etmediği için istifa etmişti. Kurt'un listeden çekildiği aynı günlerde Batman 2'nci sıra adayı Mehmet Emin Ekmen de listeden çekilmişti.
 
Erdem ikna edildi ama çalışmalarda yok
 
Söz konusu kopmaların ardından farklı isimler listeye girerken, AKP'nin Diyarbakır listesinde 5'inci sıradan aday gösterilen Fazıl Hüsnü Erdem de AKP'ye yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre önce istifa etmek istedi. Ancak istifa etmemesi yönünde ikna edilen Erdem, tepkisini hiçbir seçim çalışmasına katılmayarak sürdürdü.
 
Erdoğan ve Davutoğlu'nun programında yer almadı
 
Erdem, seçim çalışmalarına katılmadığı yönündeki kanıyı güçlendiren bilgilerden birisi ise Erdem'in 15 Nisan'da Ankara'da gerçekleşen aday tanıtım toplantısında yer almaması. Aday tanıtım toplantısında listeden çekilen Kurt ile birlikte Erdem de yer almamış ve Başbakan Davutoğlu'nun diğer adaylarla çektirdiği toplu fotoğrafta görülmemişti. Erdem, tanıtım toplantısının yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 Mayıs'ta Diyarbakır'da gerçekleştirdiği toplu açılış törenine de katılmadı.
 
 
Seçim bürosu dahi açmadı
 
Erdem'in liste tepkisi Erdoğan ve Davutoğlu'nun programlarına katılmamakla sınırlı kalmadı. Adayların yoğun bir şekilde seçim çalışmalarını yürüttüğü ve merkezi seçim bürolarının açılışını gerçekleştirdiği bugünlerde Erdem yine alanlarda görünmedi. Kentte AKP'li adayların tamamı kendi adına merkezi seçim bürosu açılışı gerçekleştirirken, Erdem'in açılışını gerçekleştirdiği bir seçim bürosu yok.
 
 
Yine Erdem'in seçim kampanyasının yanı sıra, partisinin seçim koordinasyon merkezi tarafından oluşturulan programlara da çıkmadığı için ekranlarda görülmediği ifade ediliyor. AKP'nin diğer adayları kent genelinde yürüttükleri çalışmalara dair sık sık kameraların karşısına çıkarken, herhangi bir TV ya da gazetede seçim çalışmalarına dair tek bir ifadesine rastlanılmayan Erdem'in bu tepkisinin AKP içerisinde rahatsızlığa neden olduğu belirtiliyor.
 
Erdem'in mazereti var!
 
Konuya dair görüştüğümüz Erdem de "seçim çalışmalarına katılmadığı" yönündeki söylemleri kabul ederek, yaklaşık 50 gündür devam eden seçim çalışmalarına "mazeretli" olduğu için dahil olmadığını savundu. Erdem, herhangi bir seçim bürosu açılışını gerçekleştirmediğini de dile getirdi. Aynı şekilde AKP İl Başkanı Muhammed Akar da, Erdem'in "mazeretli" olduğu gerekçesiyle çalışmalara katılmadığını ve bu konuda asıl muhatabın Erdem olduğunu dile getirerek, soruları yanıtlamaktan kaçındı.
 
 
(DİHA)
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT