1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’na Ziyaret
Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’na Ziyaret

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’na Ziyaret

Diyarbakır Havalimanı’ndan ilk yurt dışı seferi, THY tarafından Irak’ın Erbil kentine düzenlendi.

A+A-

Gerçekleştirilen sefer kapsamında Erbil’e giden ve aralarında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, DESOB, OSB Yönetim Kurulunun temsilcilerinin yer aldığı heyet, Erbil Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. 


Aralarında DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, DESOB Başkan Vekili Latif Akkul, OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdulkadir Karavil’in de aralarında bulunduğu heyet Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil el-Hayat’ı makamında ziyaret etti. 


Bundan sonraki süreçte gerçekleşecek olan seferler ile birlikte ekonomik ve sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda istişarede bulunulan görüşmede, her iki ülke açısından da azalan ticaret hacminin arttırılabilmesi adına işbirliklerin geliştirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı. 


Ziyarette konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, özellikle Şubat ayında başlatılan yeni uygulamayla birlikte, kaşe vize uygulamasının kaldırılması ve giriş çıkışların e-vize uygulamasıyla gerçekleştirilmesinin karşılıklı ticareti olumsuz anlamda etkilediğini belirtti.


Yetersiz olan Habur Sınır Kapısı’na ek olarak 2015 yılında inşaatına başlanan köprülerin inşasının da henüz tamamlanmaması sebebiyle, ticari geçişlerin ağır ilerlediğini belirten Sayar, bu anlamda gerekli çalışmaların da bir an önce sonuçlandırılması gerektiğini sözlerine ekledi. 


Sayar, uluslararası seferlerin başlaması ile birlikte kent turizminin ve ticaretinin canlanacağını ve barış ortamının da tesis edilmesiyle birlikte Diyarbakır’ın Dünyayla temasının da artacağını dile getirdi.
 

 

HABERE YORUM KAT