1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erbil Konferansı'na hazırlık buluşması
Erbil Konferansı'na hazırlık buluşması

Erbil Konferansı'na hazırlık buluşması

“Kürt Ulusal Konferansı” olarak da tabir edilen Erbil Konferansı'na hazırlık için, Kürt siyasi parti temsilcilerinin, hafta içerisinde buluşması bekleniyor.

A+A-

Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununun demokratik çözümüne katkı sunması için önerdiği ve “Kürt Ulusal Konferansı” olarak da tabir edilen Erbil Konferansı'nın hazırlık çalışmaları için Kürt siyasi parti temsilcilerinin, hafta içerisinde toplanacağı öğrenildi.

Federe Kürdistan Hükümeti'nin organize edeceği toplantıya Kürtlerin her dört parçadaki siyasi parti temsilcileri katılacak. Şu ana kadar basına bu konuda çok fazla bir şey sızmamasına karşılık, Erbil kulislerinde gerçekleştirilecek buluşmanın konferans için bir hazırlık olduğu ve görüşmelerde konferans tarihinin de belirleneceği konuşuluyor.

Gündemi ulusal ve siyasi birlik olacak

Uzun süredir basından gizlenerek yürütülen hazırlık çalışmalarına ilişkin olarak kulislerde dolaşan bilgilere göre, konferansın temel gündemi, Kürtler arası ulusal ve siyasi birlik olacak. Bu gündem çerçevesinde Kürtler arası siyasi ve diplomatik ilişkiler başta olmak üzere her alanda dayanışmanın gerçekleştirilmesinin amaç edinileceği dile getiriliyor. Erbil Konferansı'nın bu güne kadar toplanmasının önündeki en büyük engel olarak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) gibi siyasi partilerin bu yöndeki tutumları geliyordu. Bu konuda kısa bir süre önce KCK Yürütme Konseyi üyelerinin de aralarında bulunduğu bir heyet, YNK politbüro üyeleri ve Tevgera Goran lideri Nowşirvan Mustafa ile görüşmüş, ulusal konferans konusunda çalışmaları basına yansımıştı.

KDP cephesinden ise, yetkililerinin niyet beyanlarının dışında konferansa katılım konusunda net bir tutum görülememişti. Fakat Federe Kürdistan Bölgesi'nde bir süredir diplomatik faaliyet yürüten KCK heyetinin bu konuda KDP temsilcileriyle görüştüğü ve konferansın yapılması konusunda uzlaştıkları belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT