1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Erbey cezaevindeki dönemini anlattı
Erbey cezaevindeki dönemini anlattı

Erbey cezaevindeki dönemini anlattı

DİYARBAKIR- KCK ana davasından tahliye olan 48 kişi içerisinde yer alan İHD eski Genel Başkan Yardımcısı Av. Muharrem Erbey, bir basın toplantısı düzenleyerek, cezaevi sürecinde yaşadıklarını anlattı.

A+A-

KCK davasında 24 Aralık 2009 tarihinde tutuklanan ve KCK ana davasında yargılaması devam ederken, geçtiğimiz hafta cezaevinden tahliye olan İHD eski Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır eski Şube Başkanı Av. Muharrem Erbey, tahliyesinin ardından basın toplantısı düzenledi. İHD Diyarbakır Şube binasında düzenlenen basın toplantısına Erbey'in yanı sıra İHD Şube Başkanı Raci Bilici, Şube Sekreteri Abdusselam İnceören ve Şube Yöneticisi Emin Ermin katıldı.

İnsan Hakları Derneği'nin uzun yıllardan beridir onurlu bir insan hakları mücadelesi sürdürdüğünü belirten Erbey, “Bizler kişisel bir taleple alanlarda değiliz. Mağdur olan insanların hakkını aramak için bu mücadeleye girdik. İnsan Hakları Derneği, bu mücadelede 20'den fazla kayıp verdi. Yine yüzlerce üyesi tutuklandı. Sanırım en uzun tutuklu kalan kişi de ben oldum. Ben 4 buçuk yıla yakın cezaevinde kaldım ve bu süre içerisinde gerek İHD, gerekse diğer insan hakları kuruluşlarının desteğini aldım. Ayrıca yazar kimliğimden kaynaklı uluslararası PEN üyeleri ve çok sayıda kuruluştan destek aldım. Bu destekler moral ve motivasyon sağladı” dedi.

Cezaevi sürecinin kendisine çok şey kattığını dile getiren Erbey, “Cezaevinde daha duru bir hale geldim, arındığımı hissettim. Dünyayı, insanları, yaşamı daha yakından tanıma fırsatı buldum. Çok değerli insanlarla tanıştım cezaevinde. İHD ile olan bağım, insan hakları mücadelesine olan bağlılığım asla sona ermeyecek. Hasta tutsaklara ilişkin çalışmalara devam etmek istiyorum. Yine Cumartesi Anneleri benim büyük bir yaram, büyük bir meselem. O konuda arkadaşlarla beraber çalışmaya devam edeceğim. Buradan hem bize destek olan herkese teşekkür ediyorum, hem de bu süreçten ne kadar güçlendiğimizi paylaşmak istiyorum sizlerle” diye konuştu.

“İÇERİDE KALAN ARKADAŞLARIMIZ İLE BİZİM ARAMIZDA HİÇBİR FARK YOK”

Öte yandan, aynı davadan yargılandıkları başta Hatip Dicle olmak üzere diğer tüm siyasi tutukluların da bir an önce salıverilmesini isteyen Erbey, “İçeride kalan arkadaşlarımız ile bizim aramızda hiçbir fark yoktur. Cezaevine niye girdiğimizi de bilmiyorum, niye içeride onca yıl kaldığımızı da bilmiyorum, neden bırakıldığımızı da bilmiyorum, diğer arkadaşların neden içeride kaldığını da bilmiyorum. Dolayısıyla dosyalar çok tuhaf bir şekilde ele alınıyor, yargılamalar çok tuhaf bir şekilde dönüyor. Hala 5 yıl içeride olduğu halde ifadesi alınmayan insanlar var. Ben cezaevindeyken arkadaşlarımıza dilekçeler yazıyorduk. Binlerce dilekçe yazdık. İnanılmaz bir kaosla karşı karşıya olduğumuzu rahatlıkla ifade edebilirim. Basit sıradan bir yürüyüşle, bir yerde görünmekle veya birinin ifadesiyle insanlar 15-20 cezayla yargılanabiliyorlar. Tüm bunlar içimizde büyük bir yara açıyor.

Bunlara bakarak, biz insan hakları savunucuları olarak ne kadar haklı olduğumuzu, ne kadar önemli bir mücadele verdiğimizi tekrardan görüyoruz. Tekrar etmek istiyorum; mücadelemiz bitmedi, daha yeni başlıyor. Bugün kayıp yakınlarının eylemine oğlumla birlikte katıldım. Bundan sonraki zaman içerisinde daha çok çoğalarak mücadele etmeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Erbey, konuşmasının sonunda, cezaevlerinde yaşadıklarını, yaptığı çalışmaları, hayata bakış açısındaki değişiklikleri ve verdikleri mücadelenin önemini anlatarak, bundan sonra daha aktif bir çalışma yürüteceklerini sözlerine ekledi.

(YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT