1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Erbakan’ın eski danışman ve avukatı DÜ rektör adaylığını açıkladı
Erbakan’ın eski danışman ve avukatı DÜ rektör adaylığını açıkladı

Erbakan’ın eski danışman ve avukatı DÜ rektör adaylığını açıkladı

Eski Başbakanlardan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın danışmanlığını ve avukatlığını yapan Güneydoğu’nun tanınmış alimlerinden merhum Molla Halit Korkusuz’un oğlu Prof. Dr. M. Refik Korkusuz, Dicle Üniversitesi Rektör adaylığını açıkladı.

A+A-

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Refik Korkusuz, 12 Temmuz’da yapılacak olan rektörlük seçimlerinde neden aday olduğunu ve projelerini anlattı.

 “ADALETLİ VE ŞEFFAF BİR YÖNETİM ANLAYIŞIYLA YOLA ÇIKTIK”

Eleştiriye açık, katılımcı, liyakat ve ehliyeti önceleyen, keyfi ve hizipçi bir yönetim yerine hukuku ve kurumsallaşmayı esas kabul eden, herkesin hakkını teslim eden, adaletli ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla yola çıktığını ifade eden Prof. Dr. Korkusuz, şunları söyledi:

 “Dünya ile kaynaşabilen ve dünyadaki üniversite eğitiminin bir parçası olma hedefi güden bir üniversite için, öğretim üyelerinin önü açılacak; dünyanın değişik üniversitelerinden meslektaşlarıyla akademik işbirliği yapmanın imkanı sağlanacak. Dünya üniversiteleri ile ortak programlar yapılacak, Erasmus ve Mevlana gibi mevcut değişim programları içerik ve yararlanıcı sayısı açısından daha işler hale getirilecektir. Başarılı akademisyenlerin önü açılacak ve onlara sadece bölgenin değil, ülkenin değeri oldukları bilinci ile özel önem verilip desteklenecek. Atamalarda akademik teamüller ön planda tutulacak. Akademisyenlerin üniversite imkanlarını maksimum derecede yararlanmaları sağlanacak. Üniversitemizde daha kaliteli eğitim yolları aranacak, sağlık, sosyal ve fen bilinmeli alanında daha fazla araştırma merkezi ve enstitüler aracılığıyla, üniversitemiz hak ettiği saygın yerlere getirilmeye çalışılacaktır.

Üniversitemizi toplum ile buluşturarak, ilimizden başlayarak bölge ve ülkeye katkı sağlayarak evrensem ölçekte artı değer katan bir üniversite haline getirmek hedeflerimiz arasındadır. Üniversite bünyesinde bir think-tank merkezi oluşturulacaktır. Mühendisik alanlarında şehre projeler üretilecek ve şehrin mevcut sorunlarına yönelik kentleşme ve inşaat stokunun iyileştirilmesi, madencilik ve zirai potansiyelin arttırılması için çözüm önerileri sunulacaktır. Şehrin ekonomik güçleri ve STK’ları ile eğitim faaliyetlerinde işbirliği zemini oluşturarak, üniversiteye her alanda katkı sunmalarına imkan sağlanacaktır”
 
 MERHUM ERBAKAN’IN DANIŞMANLIĞINI VE AVUKATLIĞINI DA YAPTI
 
 Halen, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Refik Korkusuz, 2006–2010 yılları arısında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanlığı, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü Üst Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevlerinde de bulundu. Eski Başbakanlardan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın danışmanlığını ve avukatlığını da yapan Prof. Dr. Korkusuz, Güneydoğu’nun tanınmış alimlerinden merhum Molla Halit Korkusuz’un oğlu.
 
 ŞAMPİYON MİLLİ GÜREŞÇİ
 
Birçok akademik ödülü de bulunan Prof. Dr. Korkusuz’un sporcu yönü de dikkat çekiyor. Gençliğinde Milli Güreşçi olan Prof. Dr. Korkusuz, 5 kez Türkiye Güreş Şampiyonluğu bulunuyor. Güreş Federasyonu Diyarbakır Temsilciliği, Dünya Güreş Şampiyonası Yürütme Kurulu Üyeliği ve Avrupa Güreş Şampiyonası (Polonya-Varşova) Türk Kafilesi Başkanlığı görevlerini de yürüttü. 
 
 (Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT