1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ensarioğlu: Özyönetim de başkanlık da tartışılmalı
Ensarioğlu: Özyönetim de başkanlık da tartışılmalı

Ensarioğlu: Özyönetim de başkanlık da tartışılmalı

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, son dönem yaşanan gelişmeleri değerlendirirken ‘özerklik de özyönetim de tartışılabilir ama başkanlık da tartışılmalı’ değerlendirmesini yaptı.

A+A-

Habertürk'ün Türkiye'nin Nabzı programına katılan AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, özerklik ve özyönetim çıkışı ile dikkat çekti.

Ensarioğlu, özerklik ve özyönetimin gündeme getirilebileceğini ancak yöntem olarak PKK'nin izlediği yöntemin yanlış olduğunu belirtti. Bu başlıkların Meclis'te tartışılması gerektiğini söyleyen Ensarioğlu şöyle konuştu: 

Bizim büyükşehir yasası da özyönetimi güçlendiren bir modeldi. Bu yetersiz bulunabilir. Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na şerh koyduğumuz bir kaç madde var. Onları da kaldıralım. Veyahut dünyadan başka örnekler de olabilir. Her talep doğrudur ya da karşılanacak diye bir şey yok. Ama demokratik özerklik de tartışılmalı, başkanlık sistemi de tartışılmalı, özerklik de -eğer birilerinin böyle bir talebi varsa- demokratik zeminde tartışılmalı.  
Ensarioğlu, AKP'nin %49,5 oy almasına rağmen başkanlık sistemi dediğinde "kıyametin koptuğunu" ancak AKP'nin halkı ikna etmeden, parlamentoyu es geçerek başkanlık sistemini dayatmadığını söyledi. 

HABERE YORUM KAT