1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Ensarioğlu bakan olamayınca"
"Ensarioğlu bakan olamayınca"

"Ensarioğlu bakan olamayınca"

AK Parti Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu, devletin Abdullah Öcalan’la görüştüğü yönündeki açıklamalarına, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’den yanıt geldi.

A+A-

Ensarioğlu’nun ifadelerini ‘yalandan ibaret’ diye nitelendiren Baluken, “Öcalan’la herhangi bir görüşme yoktur, Öcalan ağır bir tecrit altındadır,” dedi.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, AK Parti Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu’nun PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşüldüğü yönündeki iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mardin Milletvekili Mithat Sancar ile birlikte Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “Galip Ensarioğlu Abdullah Öcalan’la görüşüldüğünü dile getirdi. Neler söylersiniz?” sorusuna yanıt veren Baluken, iddiaları yalanlayarak, şunları söyledi:

“Hiç cevap vermeye değer bir konu değildir. Galip Ensarioğlu bakan olamadı, bakanlık beklentisi vardı. Şimdi gündemi değiştirerek tekrar kendini gündemleştirmek istiyor. Söylediklerinin tamamı yalandan ibaret. Öcalan’la herhangi bir görüşme yoktur, Öcalan ağır bir tecrit altındadır. Bütün bu sorunlar da ağırlaştırılmış tecrit devrede olduğu için yaşanıyor. Bu yalanlara herkesin karnı tok, bir an önce tecrit yolu kaldırılıp İmralı yolu herkese açılmalıdır.”

Ensarioğlu ne demişti?

AK Parti Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu, BBC Türkçe servisine yaptığı açıklamalarda, devletin Öcalan’la görüştüğünü dile getirirken, “Bu görüşmeler sadece devletin bilgisi dahilinde yürüyor. Faydalı olacağına kanaat getirildiği zaman farklı kesimlerle de devam eder. Öcalan’ı sürekli basın karşısında tutarak anlamsızlaştırırsınız, etkisizleştirirsiniz, itibarsızlaştırırsınız. Süreç boyunca birçok kez gerilimler yaşandı. Ama o dönemde görüşmeler vardı ve o görüşmeler üzerinden Öcalan açıkça görüşlerini bildiriyordu. Biz Öcalan’ın etkin pozisyonunu korumaya çalışıyoruz,” demişti. (İMC Tv)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler