1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ensarioğlu, Diyarbakır'da amcasıyla yarışacak
Ensarioğlu, Diyarbakır'da amcasıyla yarışacak

Ensarioğlu, Diyarbakır'da amcasıyla yarışacak

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevinden istifa edip AK Parti'den Diyarbakır milletvekili adayı olan Galip Ensarioğlu'nun amcası Salim Ensarioğlu'nun da bağımsız aday olacağını açıklaması Güneydoğu'da dengeleri değiştirdi.

A+A-

"İLK ÖNCE BEN BAŞVURDUM"

Diyarbakır'da yeğeni Galip Ensarioğlu ile yarışacak olan Salim Ensarioğlu, NTV'de yayınlanan bir programda soruları yanıtladı. AK Parti'den milletvekilliği için ilk önce kendisinin müracat ettiğini belirten Ensarioğlu, "Sonra kendisi adaylık için başvurunca ben Diyarbakır'da aynı partiden ikimizin aday olmasına sıcak bakmadım. Bunun üzerine bağımsız aday oldum" şeklinde konuştu

"AİLENİN SİYASİ ÖNDERİ BENİM"

"Geniş bir ailesiniz. Yapmayın, etmeyin, bölünmeyin demediler mi" sorusu üzerine Ensarioğlu, "O bizim ailenin iç meselesi. Bunu televizyonlarda konuşmak istemiyorum. Bir kaç yıldır bu ailenin siyasi önderliğini ben yapıyorum. Bu kararı ailemle görüşerek verdim" karşılığını verdi.

"DİN VE IRKÇILIK ÜZERİNE POLİTİKA YAPILMAMALI"

2002'den önce üç dönem milletvekilliği yaptığını belirten Ensarioğlu, "O tarihlerde Türkiye'de ismi konulmamış bir iç savaş vardı. O dönemde görevdeydim. Aynı şeyleri söyledim. Bugün de kürt politikası üzerine, ırkçılık üzerine ve din üzerine Türkiyede politika yapılmamalı. Din ve ırkçılık üzerine politika yapılırsa bölgede ekonominin yükselmesi mümükün değil. Çünkü zamanımızında, ekonomimizinde çoğu bu olaylarla geçiyor" şeklinde konuştu. Ensarioğlu şöyle devam etti:

"Bir Diyarbakır'da iki bin 500'e yakın kıraathane var. Orada 15-35 yaş arası gençler sabahtan gecelere kadar oturuyorlar. İşsizlik var. Orada bir itaatsizlik cadırı veya açılım olayında karşılıklı anlayış olsaydı, çok şey bu seçimden önce çözülebilirdi. Yalnız bunun üzerinden politika yaparak, anayasayı seçimden sonraya bırakmak, yok kürt sorununu daha sonra tartışmak gibi Türkiye'nin bir lüksü ve zamanı olmamalıydı. Ben açılım olduğu zaman açılımı destekledim. İçinin doldurulması gerektiğini düşünüyorum. Bana göre içi doldurulmadı. Ne anamuhalef tarafından ne diğer partiler tarafından ne de iktidar tarafındn. Hep sen ben kavgasıyla zaman geçirildi. Ben ırk ve din üzerinden politika yapmayacağım. Daha önce yaptıklarım yapacaklarımın teminatı."

HABERE YORUM KAT