1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelsiz Yaşam Parkı için görkemli açılış
Engelsiz Yaşam Parkı için görkemli açılış

Engelsiz Yaşam Parkı için görkemli açılış

Bağlar Belediyesi 'Engelleri Birlikte Aşalım' şiarıyla yaptığı Evdalê Zeynê Engelsiz Yaşam Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi. Baran, parkın yapımında temel amaçlarının engelli haklarına dikkat çekmek olduğunu söyledi.

A+A-

Bağlar Belediyesi tarafından Bağcılar Mahallesi'nde yapılan Evdalê Zeynê Engelsiz Yaşam Parkı düzenlenen görkemli bir törenle açıldı. Açılışa, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran,  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır BDP İl Eş Başkanı M.Emin Yılmaz, Uluslararası Mayın Yasaklama Kampanya Temsilcisi Kasia Derlicka, Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Temsilcisi Muteber Öğreten, Bağlar Belediye Başkan Yardımcıları, Diyarbakır'da bulunan kurum, kuruluşlar, sendikalar, odalar, dernek temsilcileri ve Engelliler Platformu Sözcüsü Abdulaziz Dayan, Engelli Meclisi'nden Muhsin Bakti, KESK Dönem Sözcüsü Medeni Alpkaya, Bağlar İlçe Eş Başkanları ve yönetimi, Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Diyadin Gezer, Sur BDP İlçe Yönetimi, Kayapınar Belediye Yönetimi'nden Celal Efe, Görme Engelli ses sanatçısı Mazlum Acer ve çok sayıda yurttaş katıldı. Engelliler Platformu Sözcüsü Abdulaziz Dayan ve Engelli Meclisi'nden Muhsin Bakti birer konuşma yaptı. Engellilerin durumuna dikkat çeken Dayan ve Bakti böyle bir parkın yapılmasına bölgenin geneline örnek olacak bir çalışma olduğunu söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Daha sonra Engelliler Platformu ve Engelli Meclisi adına Başkan Baran'a bir plaket takdim edildi.

'Amacımız engelli haklarına dikkat çekmek'

Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, açılışta yaptığı konuşmada ise, belediye olarak yaptıkları birçok çalışma olduğunu, ancak bunlar içerisinde, en çok önem atfettikleri çalışmalardan biri olan Evdalê Zeynikê Parkı'nın, tüm engelli yurttaşların ihtiyaçları gözetilerek, engelli dernekleriyle ortak yürütülen bir proje olduğunu belirtti. Baran, “Kentimizde engelli yurttaşlar %15 iken, Türkiye genelinde %12. Yani genelin üstünde engelli yurttaşlarımız var. Ve yurttaşlar, kentin birçok olanağından faydalanmıyorlar. Kentsel yaşama katılım, kentsel hizmetlerden faydalanma, ulaşım, istihdam vb. birçok konuda ciddi sıkıntılar yaşanmakta.

Bu parkı düzenlerken, amacımız engelli haklarına dikkat çekmek, bu konuda bir bilinç ve duyarlılık yaratmak” dedi. “Kendimiz için istediğimiz her şeyi, herkes için istemeli, yaşamın ayrımcı yönleriyle daha çok mücadele etmeliyiz” diyen Başkan Baran şöyle konuştu:

“Bu yıl yürüttüğümüz kent bilgi sistemi konusunda Bağlar'da yaşayan tüm yurttaşlarımızın verilerini topladık. Engelli yurttaşlar içinde böyle bir çalışma yürütüyoruz.  Çalışma sonuçlandığında, hangi mahallede kaç engelli yurttaşımızın olduğu verilerine de ulaşmış olacağız. Ve bu veriler üzerinden engelli dernekleriyle birlikte özgün çalışmalar yürüteceğiz”.

Başkan Baranın ardından konuşan Diyarbakır BDP İl Eş Başkanı M.Emin Yılmaz da cumhuriyeti, ülkeyi ve halkı yöneten zihniyetin engelli olduğunu dile getirdi. Yılmaz, “Biz siyasetimizin önündeki tüm engellere rağmen bu yeni yaşamı örme konusunda iddialı olduğumuzu bir kez daha burada ortaya koyduk. Bu parkta emeği geçen Bağlar Belediyesine partim adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

'Başarılarımızdan rahatsız olanlar var'

Daha sonra bir konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de,  Evdalê Zeynikê anısına yaptırlan Engelsiz Yaşam Parkı'nın yapımı ve hizmetlerinden dolayı Bağlar Belediyesi'ne ve Baran'a teşekkür etti. Baydemir, “Kürt tarihinde, bu kadim topraklarda değerli sanatçı Evdalê Zeynikê ve dengbêjlerin önemi büyüktür. Evdalê Zeynikê görme engelli bir sanatçı ancak O, yüreğinin ve beynin gözüyle dünyayı gören bir sanatçı. Ben inanıyorum ki Bağlar Belediyesi'nin verdiği emek sayesinde Evdalê Zeynikê'nin adı sonsuza kadar yaşayacaktır. Evdalê Zeynikê şiirleri ve yaşamıyla Kürtlerin yüreğinde yaşayacaktır” diye konuştu.

Diyarbakır belediyelerinin yaptıkları çalışmalardan ve başarılı hizmetlerden rahatsızlık duyulduğunu kaydeden Baydemir şöyle konuştu: “Amed halkının başarısı, belediyelerin başarısından, sizlerin başarılarından bazıları rahatsız. Ankara'nın gözü kulağı sizlerdedir. Sizlerin, kurumlarımızın başarılarını görüyorlar ve şunu söylüyorlar. 'Bunların imkanları yok, paraları yok, bunları her gün zindanlara atıyoruz ve ama yine de çalışıyorlar' diyorlar. Bizim bunlara iki cevabımız var. Birincisi Allahımız var, diğeri de halkımız arkamızda ve en büyük gücümüzü halkımızdan alıyoruz”.
Konuşmaların ardından Sevgi Tomurcuğu Rehabilitasyon Merkezi'nin halk oyunları ekibi ve Kardelen Kadın Evi Korosu sahne aldı. Seslendirilen şarkılarla çekilen halaylardan sonra etkinlik sona erdi.

HABERE YORUM KAT