1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelsiz sanat atölyelerine yoğun ilği
Engelsiz sanat atölyelerine yoğun ilği

Engelsiz sanat atölyelerine yoğun ilği

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Şube Müdürlüğünün engellilere yönelik açtığı sanat atölyesinden 80 kişi yararlanıyor.

A+A-
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Şube Müdürlüğü'nün kentte bulunan engellilere, daha iyi bir yaşam kalitesi sunma ve engellileri sosyal yaşama katma amacıyla başlattığı takı tasarım, ahşap boyama, deri işlemeciliği ve müzik atölyesine engelliler yoğun ilgi gösteriyor.
 
Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda bulunan Engelli Şube Müdürlüğü'nün bu yıl engelli yurttaşlara yönelik açtığı sanat atölyelerinden 10 yaş üstü engelliler faydalanıyor. Müzik atölyesi tüm engel gruplarını atölyelere kabul ederken, takı tasarım, ahşap boyama ve deri işlemeciliği atölyeleriyse görme engelli dışındaki engel gruplarını kabul ediyor.
Engelli yurttaşlar açılan atölyeler sayesinde sosyal rehabilitasyon, birbiriyle iletişim sağlama, sosyal çevre iletişimi geliştirme, el ve motor becerilerini geliştirme ve kısmi fiziksel rehabilitasyon işlevlerini geliştiriyor.
 
Müzikle terapi
 
Müzik atölyesinden Down Sendromu, Otizm, görme engelli, zihinsel engelli ve zeka yaşı geriliği bulunan tüm engelliler faydalanıyor. Müzik atölyesine kayıt yaptıran engelliler öğrenme engeli bulunmuyorsa istediği enstürmanla eğitim alabiliyor.
Bedensel ve zihinsel olarak müzik eğitimine durumu uygun olmayan engelliler ise kendi yaşam formlarına ve zevklerine uygun olarak müzikle terapi edilme şansı yakalıyor.
Yıl boyunca devam edecek olan sanat atölye kurslarına isteyen engelliler Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda bulunan Engelli Şube Müdürlüğü'nde kayıt yaptırabilir.
 
Yıl sonu etkinlikleri
 
Eğitim dönemi boyunca takı tasarım, ahşap boyama ve deri işlemeciliği atölyelerine gelen engelliler yaptıkları ürünleri dönem sonunda sergiliyor. Müzik atölyesine gelen engellilerse öğrendiklerini düzenledikleri konserlerle ifade etme fırsatına sahip oluyor.
Öte yandan kayıt yaptıran bedensel engellilere servis imkanı da sağlanıyor.

HABERE YORUM KAT