1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engellilere oy kullanma çağrısı
Engellilere oy kullanma çağrısı

Engellilere oy kullanma çağrısı

DİYARBAKIR - Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Diyarbakır Şube Başkanı Mihdat Kavmaz, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde tüm engellileri oy kullanmaya davet etti.

A+A-

Oy kullanırken birçok sıkıntıyla karşılaşan ve bu yüzden çoğu zaman sandığa gidemeyen engellilere TSD’den oy kullanın çağrısı yapıldı.

TSD Diyarbakır Şube Başkanı Mihdat Kavmaz, engellilerin 7 Haziran’da sandıklara gitmesi için çağrıda bulundu. Kavmaz, engellilerin zor koşullarda oy kullandıklarını, diğer vatandaşlarda eşit koşullarda oy kullanabilmelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Kavmaz, engelli haklarını gözetleyen ve engelli vatandaşlara birey gözüyle bakan, engelliler için yaşamda eşit fırsatlar oluşturmaya gayret eden siyasi bir yapı istediklerini belirterek, engelli vatandaşlara da oy kullanırken buna dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Engellilerin oy kullanmaları için şube olarak her imkanı sağlamaya çalışacaklarını aktaran Kavmaz, “Engellilerin birinci talebi, ülkemizde engelliye sebebiyet veren başta akraba evlilikleri trafik kazaları iş kazaları terör ve savaşlar bunların yok edebilecek bir siyasi yapı istiyoruz. Ayrıca her ne sebepten olursa olsun gerek doğuştan gerek sonradan sakatlanan engelli bireylerin eşit yaşam koşullarını oluşturabilecek eğitimde fırsat eşitliği istihdamda fırsat eşitliği sosyal yaşamda fırsat eşitliği konusunda gerekli çalışmaların derhal yapılması iş bulamayan ya da çalışma olanağı olamayan engellilerin birilerinin sızlayan vicdanı olarak görülmemeli.

Sosyal devlet olarak kimseye muhtaç etmeden birey olarak görmeli yaşam koşullarını eşit bir şekilde oluşturmalıdır. Bu doğrultuda seçim beyannamelerine kimler koymuş ise engellilerin buna dikkat etmesi ve buna göre oy kullanması gerekir. Biz Diyarbakır şube başkanlığı olarak 7 Haziran’da her imkanı sağamaya çalışacağız. Gerekirse kapılarından alıp oy kullanacakları sandığa kadar onlara eşlik edeceğiz. Ama herkes tüm engelli vatandaşlarımız oy kullansın. Oy kullanmayan engeli kalmasın” ifadelerini kullandı.


(DRY-AKK-Y)

 

HABERE YORUM KAT