1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engellilerden halk otobüsü şoförlerine karanfil
Engellilerden halk otobüsü şoförlerine karanfil

Engellilerden halk otobüsü şoförlerine karanfil

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da bir araya gelen engelliler ulaşımda yaşadıkları sorunlardan dolayı sembolik tepki göstermek amacıyla kentteki halk otobüsü şoförlerine karanfil dağıttı.

A+A-
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Ofis semtinde biraya gelen engelli vatandaşlar, yaşadıkları sorunlara dikkat çekilmesi amacıyla oturma eylemi düzenledi.
 
Bir süre yapılan oturma eyleminin ardından engelliler adına konuşan Kadir Topdemir, Diyarbakır'da 120 bin engellinin yaşadığını ifade ederek, engelliler, mimari ve ulaşım alanında sorunlar yaşadığını aktardı. Topdemir, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde bir farkındalık oluşturmak amacıyla özel halk otobüslerine yönelik bir bilinç düzeyinin oluşması için karanfil dağıtacaklarını belirterek, "Engellilerin yaşadığı en büyük sorunu olan ulaşım konusunda özel halk otobüsü şoförlerine sorunlarımıza dikkat çekmeleri için sembolik olarak karanfil vereceğiz.
 
Bizim temel amacımız 3 Aralık veya belirli bir günde engellilerin yaşadığı sorunun öne çıkması değil, bunu hep birlikte bir güne sınırlandırmadan toplumun bütün dinamikleriyle beraber çözümü kavuşturmaktır. Bugüne kadar engellilere yaklaşımlardan dolayı kentin önemli bir dinamiği olan ve resmi rakamlara göre sayıları 120 bin olan engelli Diyarbakır'da yaşamını idame ediyor. Kentimiz bugün özellik mimari ve ulaşım alanında engellilerin topluma katılımı boyutunda sorunlar yaşıyor" dedi.
 
Yapılan açıklamanın ardından engelliler kentte görev yapan özel halk otobüs şoförlerine karanfil dağıtarak, şoförlerden yaşadıkları sorunlara yönelik duyarlı olmalarını istedi.
 
(ÜN-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT