1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engellilerden BM ve AP'ye mektup
Engellilerden BM ve AP'ye mektup

Engellilerden BM ve AP'ye mektup

Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Rojava halkı ile dayanışmak için BM, AP, aydın ve yazarlara mektup gönderilecek.

A+A-

Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Engelliler Meclisi, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Diyarbakır'da “Rojava direnişini selamlıyoruz” şiarıyla yapılacak olan bölge mitingine katılım çağrısı yapmak amacıyla Sümerpark'ta basın açıklaması yaptı. “Rojva'da yürütülen katliamı kınıyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Rojava ne bexwedi ye!”, “Anne peki senin yüreğini kim soğutacak?”, “Rojava'da katliam var” dövizleri ve kimyasal silahla katledilen çocukların fotoğrafları taşındı.

'Dini kullanıyorlar'

Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Engelliler Meclisi adına açıklama yapan Abdülaziz Dayan, Rojava'da özgürlük direnişi savunmasına karşı dini kullanan çetelerin Kürtlerin katlini helal kıldığını belirterek, “Ne bu çeteler ne de onlara destek sunan kesimler Rojava halkının özgürlüğü önünde engel olamayacaktır. Rojava halkının özgürlük davası değil, Kürtlerin Ortadoğu halklarının özgürlük davasıdır. Halkların birbiriyle paylaşamayacağı hiçbir şey yoktur” diye kaydetti.

Ortak ses olma çağrısı

Türkiye'nin tüm aydın kesimlerine, demokrasi güçlerine ve STK'lere seslenen Dayan, Kürtlere karşı uygulanan yanlış politikalara karşı ortak ses olmaya çağırdı. Dayan, “Ortadoğu'da yapılan insanlık dışı uygulamalar karşı Rojava'daki halkımızla dayanışma içinde olacağız. Engeli meclisi olarak yapacağımız bu etkinlikler başta engeli yurttaşlar olmak üzere, duyarlı olan herkesi katkı sunmaya bekliyoruz” dedi.

Oturma eylemi yapılacak

Dayan, 28 Ağustos'ta saat 17.00 ile 22.00 arasında Koşuyolu Parkı'nda oturma eylemi ile sinevizyon gösterimi yapacaklarını belirterek, 31 Ağustos günü ise Sümer Park'ta yapılacak olan “Barış nöbeti”ne destek vereceklerini belirtti. Dayan, Rojava halkı ile dayanışmak için BM, AP, aydın ve yazarlara mektup gönderileceğini de söyledi. Dayan, İstasyon Meydanı'nda yapılacak olan 1 Eylül Dünya Barış Günü bölge mitingine başta engeli yurttaşlar olmak üzere bütün yurttaşları davet etti.

HABERE YORUM KAT