1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelliler tepkili
Engelliler tepkili

Engelliler tepkili

Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Akif Karataş, belediyelerin kaldırımların engellilere uygun hale getirilmemesinden dolayı belediyelere verdi-veriştirdi.

A+A-

Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Akif Karataş, kaldırım ve yolları engellilerin kullanabileceği hale getirmeyen belediyelere sert eleştirilerde bulundu.

2005'te yürürlüğe giren 5378 engelliler kanununa göre yol ve kaldırımların engellilere göre düzenlenmesi gerektiğini belirten Karataş, bir çok kentte bunlar yapılırken Diyarbakır'da hiçbir çalışma olmadığını söyledi. Karataş,”2011 yılına kadar bu çalışmaların yapılması gerekiyordu ancak bu süre 2011'de uzatıldı. 28 Haziran 2013 tarihine kadar yol ve kaldırımların engellilere göre düzenlenmesi gerekiyor. Yasa gayet açık ve net. Ne var ki defalarca dile getirmemize rağmen Diyarbakır'daki belediyeler engellilerin bu haklı taleplerini görmüyor. Yasal sürenin dolmasına 1 yıldan az kalmasına bu konuda bir çalışma yok. Bir-iki caddede görme engelliler için kaldırım düzenlemesi yapılmış ama eksik ve yeterli değil. “ dedi.

'CADDE VE YOLLARDA YARALANIYORUZ'

Türkiye'de kentlerin engellilerin kullanımına uygun hale getirilebilmesi için yerel yöneticilerin vizyonlarının geniş olması gerektiğini belirten Karataş, görme engelliler için en önemli sorunun işgal edilen kaldırımlar olduğunu ifade ederek, belediyelerin önleyici tedbir ve denetimlere başvurmadığını kaydetti. Karataş,”En somut örnek derneğimizin olduğu alandır. Yenişehir Belediyesi'ne başvurarak bu caddeyi örnek cadde yapmalarını istedik ama talebimize cevap gelmedi. Yol ve kaldırımlarda esnaf işgali var,bu nedenle görme engelliler düşerek yaralanıyor. Bu insanlara yazık değil mi?.Bizler de toplumun ferdiyiz ve bizim de haklarımız var. Belediyeler hiçbir şey yapmıyorsa hiç olmazsa yol ve kaldırım işgallerinin kaldırılması için denetim yapabilir.” diye konuştu.

'OTOBÜSLERDE HAKARETE UĞRUYORUZ'

Toplumun engellilere bakış açısında da bir değişimin şart olduğunu kaydeden Karataş, engellilere belli bir statü ve saygınlık kazandırılmasının önemine vurgu yaptı. Karataş, özel halk otobüslerine ücretsiz binen engellilerin hakarete uğradığını öne sürerek UKOME'nin bu konuda iyi bir çalışma yapması gerektiğini ifade etti. Karataş,”Toplumda engellilere karşı olan olumsuz bakış açısı devam ediyor. Bunun tipik örneği toplu taşıma araçlarıdır. Yasal olarak hak olmasına ve ellerinde paso olmasına rağmen otobüslere bindikleri zaman engelli arkadaşlarımız hakaretlere maruz kalıyor. Bir çok engelli arkadaşımız rencide ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :