1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelliler temsiliyet ve fırsat eşitliği istedi
Engelliler temsiliyet ve fırsat eşitliği istedi

Engelliler temsiliyet ve fırsat eşitliği istedi

Büyükşehir Belediyesinin de içinde yer aldığı kurumlar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptıkları açıklamada, engellilere temsiliyet verilmesini ve fırsat eşitliği sağlanmasını isteyerek, “Bize göre yaşamda sadece tek engel vardır, o da sevgiye

A+A-

iyarbakır’da engellilere yönelik farkındalık çalışması yürüten kurumlar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Sümerpark Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı hizmet binasında basın açıklaması yaptılar.

Açıklamaya Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü, Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Demokratik Engelliler Federasyonu, Kayapınar Belediyesi Musa Anter Engelsiz Yaşam Merkezi, Silvan Engelliler Derneği, SSPE Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, GAP Bedensel Engelliler Derneği ve Dicle Görme Engelliler Derneği temsilcileri katıldı. “Engelsiz Bir Dünya İçin Savaşa Hayır!” pankartının açıldığı basın açıklamasında, “Önümü Aç Engelleme Beni”, “Kişi Göz İle Değil Yürekle Görür” ve “Senin Farkındayım Sen De Farkımda Ol!” dövizleri taşındı.

‘Engellilerin en önemli istemi temsiliyet’

Kurumlar adına açıklamayı yapan Demokratik Engelliler Federasyonu Eş Başkanı Hatice Betül Çelebi, yeni dünya düzeniyle birlikte bireyselleşmenin ön plana çıkarıldığını ve farklılıkların rahatsızlık olarak algılandığını belirterek, bu sebeple engellilerin toplumun gözünde acınması gereken muhtaç  ve gözleri rahatsız eden bireyler olarak görüldüğünü kaydetti.

Engellilerin sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla hatırladığına dikkat çeken Çelebi, “STK'lar olarak, sistemin pazar yaratma çabası adına ve toplumun vicdanını rahatlatmak amacı ile gündeme taşıyıp hayata geçirdiği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü anlayışını reddediyoruz. Zira bu günlerin sorunları çözmeye yönelik girişimler olduğuna inanmıyoruz. Engellilerin en önemli istemi temsiliyet noktasıdır. Engellilerin belediyelerde, bakanlıklarda, TBMM’de, resmi ve özel kurumlarda kendilerini ifade edebilecek ve sorunlara kalıcı çözümler üretilmesini sağlayacak temsiliyetler elde etmesini istiyoruz.” dedi.

‘Fırsat eşitliği sağlanırsa engelliler başarılı olur’

Toplumda imkanların yaratılması durumunda engellilerin oldukça başarılı olabileceğini, bunun müzik ve bilim dalları başta olmak üzere birçok örneğinin bulunduğuna işaret eden Çelebi, yaşamın her alanında fırsat eşitliği sağlandığı takdirde başarı ve başarısızlıkların “engellerinden” kaynaklanmadığının görüleceğini ifade etti.

Çelebi, sözlerine şöyle devam etti: “Bize göre yaşamda sadece tek engel vardır. O da sevgiye engelli olan yürekler… Maalesef vücudumuzda onun eksikliğini tolere edebilecek başka bir yapı yoktur. Bizler sevgi engeli olan bu yüreklerin bize yaşattığı savaşa karşıyız. Savaş yeni engelli bireyler yaratır. En önemlisi ise sürecin sonunda çoğu bireyin, yüreği nasırlaşmış, sevgisizliğe, önyargıya, öfkeye ve nefrete mahkum edilmiş ve tedavisi mümkün olmayan hastalıklı kişilere dönüşmesidir” diye konuştu.

Farklılıkların ötekileştirilmediği, insanın insanı sömürmediği bir yaşamı hayal ettiklerini söyleyen Çelebi, bu hayalin önündeki tek engelin ise çarpık ve hastalıklı bakış açısı olduğunu kaydetti.

 

HABERE YORUM KAT