1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelliler meclisi: engellilerin ötekileştirilmesine hayır!
Engelliler meclisi: engellilerin ötekileştirilmesine hayır!

Engelliler meclisi: engellilerin ötekileştirilmesine hayır!

Diyarbakır Engelliler Meclisi, Engelsiz Yaşam Parkı'nda açıklama yaparak toplumda engellilere dönük gelenekselleşmiş, bilim dışı ve görüş ve yorumların değişmesi için toplumun eğitilmesi istendi.

A+A-

Diyarbakır Yerel Gündem 21 Engelliler Meclisi, Engelliler Haftası kapsamında “Engellilerin Ötekileştirilmesine Hayır!” demek ve bu bağlamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Bağlar Belediyesi Evdalê Zeynikê Engelsiz Yaşam Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürü Keziban Demir, Yenişehir Engelli Meclis üyeleri,  Diyarbakır'daki Engelliler Meclisi, Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Satılış katıldı.

Engelliler Meclisi adına açıklama yapan Arzu Uğurel “Toplumda doğuştan ya da kaza, hastalık veya çatışmalı ortamdan kaynaklı nedenlerin sonucunda engelli olma durumu her geçen gün artmaktadır” diyerek engellilik sonucu bireylerin farklılıkları nedeniyle sosyal yaşamın içine giremediklerini ve hak ettikleri nitelikte bir yaşam sürdüremediklerini söyledi. Uğurel sözlerine şöyle devam etti:

“Maalesef ülkemiz genelinde toplumun engelliliğe bakışı kökleşmiş, gelenekselleşmiş, bilimdışı bakış ve görüşlerle yorumlanmaktadır. Engelli niteliği bir günah sonucu, talihsizlik ya da bir yazgı durumu olarak algılanmaktadır. Engelliler kendi sorun ve kaderleri ile baş başa bırakılmaktadırlar. Engellilik utanılacak bir mesele olarak ele alınmakta, engelli toplumdan saklanarak soyutlanmakta, dışlanmaktadır. Ya da, engelli toplumca zavallı, acınası bir kişi olarak görülmekte bu da hem engelli bireyi hem de toplumsal ahlak ve saygınlığı zedelemektedir”.

'Toplum eğitilerek bilinçlendirilmelidir'

“Farklılığı olan tüm insanların, toplumla entegrasyonu için herkese büyük sorumluluklar düşmektedir” diyen Uğurel, “Özellikle engellilerin hayatında her alanında entegrasyonu ayrı bir önem teşkil etmektedir. Toplum bu konuda eğitilerek bilinçlendirilmeli, kendi yaşadığı sorunun farkına varabilmesi sağlanarak sorunun çözümünde toplumsal destek ve güç alınarak hareket edilmelidir” şeklinde konuştu.

“Engelli insanları değiştirmeye çalışmak ya da onu engelli olarak tutmak yerine tüm psikolojik, fiziksel, sosyal, mesleki gelişimi engelleyen çevresel ve sosyal engellerin kaldırılması ve hizmetlerin sunulmasına yönelik bir sosyal hizmet anlayışı ve politikası geliştirilmelidir” diyen Uğurel engelliler olarak taleplerini şöyle sıraladı:

İşte engellilerin talepleri

1. Türkiye nüfusunun yaklaşık %13'ü engelli olduğu düşünülürse engelliler ile ilgili bir bakanlık kurulmalıdır.

2. Her kademede TBMM'nde, İl Genel Meclislerinde vb. en az % 10 engelli kotası uygulanmalıdır.

3. Özel veya kamusal alandaki korumalı işyerlerinin açılıp Türkiye genelinde engellilerin istihdamının sağlanmalıdır.

4. Özürlüler Kanunu 'Engelliler Kanunu' olarak değiştirilmeli, çıkarılacak yönetmeliklerle bir an önce hayata geçmelidir.

5. Bölgemizde özel eğitime ihtiyaç duyan engelli çocuklara ana dilleri ile tanı yapılmalıdır.

6. Bölgemizde barış rüzgârlarının estiği ve tüm halkın üzerinde olumlu yönde büyük etki yarattığı bu süreçte Mayın Temizleme süresinin 8 yıl daha uzatılmamalıdır.

7. Her alanda engellilere pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır.

8. Her engelli grubuna yönelik her kademede eğitim kurumları açılmalıdır.

9. Engelli olma durumu asgari % 40 ile sınırlandırılmamalıdır. Ayrıca Türkiye'nin de taraf olduğu İLO sözleşmesi hükümlerine uyulmalıdır.

10. Engel siz olmadan kent yaşamında yüzeylerde mermer vb. kaygan zeminli uygulamaları yasaklanmalıdır.

11. Konutlarda asansörlerin zemin kattan başlatılmalıdır.

12. Kentimizde özellikle resmi kurumlara genelde kentin tüm yaşam alanlarında engellilerin geçişine kolaylık sağlayacak rampalar yapılmalıdır.

13. Trafik ışıklarında sesli sinyalizasyon sistemi yaygınlaştırılmalıdır.

14. Kaldırımlarda rampasız yer bırakılmamalıdır.

15. Toplu taşıma araçlarında tekerlekli sandalyeli engellilerin ve pusetli yolculara dikkate alınarak bütün toplu taşıma araçların girişleri lift (asansör) bulundurma zorunluluğu getirilmelidir.

HABERE YORUM KAT