1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelliler kamuda istihdam istedi
Engelliler kamuda istihdam istedi

Engelliler kamuda istihdam istedi

DİYARBAKIR- Türkiye Sakatlar Derneği Diyarbakır Şube Başkanı, Şube Başkan Yardımcıları ve üyeleri kamuda engellilere istihdamın arttırılması için bir araya geldi.

A+A-

Türkiye Sakatlar Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı binasında düzenlenen toplantıya, Şube Başkanı Midhat Kavmaz, Başkan yardımcıları ve üyeleri katıldı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Diyarbakır Şube Başkanı Midhat Kavmaz, kamuda engelli istihdamının artırılmasını ve iş güvencesinin sağlanmasını gerektiğini söyledi.

Kavmaz, “Bizler ülkemizin yüzde 12'sini oluşturan bir kesimiz. Bedensel, işitme, konuşma, görme ve zihinsel engelliler olarak bu ülkenin haklarından, özgürlüklerinden engellenen vatandaşlarıyız. Sürekli sesimizi duyurmaya derdimizi anlatmaya sorunlarımıza çözüm bulmaya çabaladık. 5378 Sayılı Yasa çıkarılmasıyla, sorunlarınız çözüldü dedik. Üzerinden 6 yıl geçti, ancak hala değişen bir şey yok.

Erişim ve ulaşım bizleri hayata bağlayan bütün yollar kapalı ve bu konuda hala ciddi bir adım atılmıyor. Eğitim hakkımızdan yararlanamıyoruz. Çünkü erişemiyoruz, okullarımızda engellerle karşılaşıyoruz. Kaynaştırma eğitimi diyorlar, kaynaşmanın alt yapısını göremiyoruz. Eğitmen yok, binalar yetersiz öğrencilerimiz birbirine uyum sağlayamıyor.

Özel eğitime verilen destekler azaltılmaya çalışılıyor. Özel eğitim alması gereken engelliler ve ailelerinin geleceği elinden alınıyor. İstihdam hakkımız ise tümüyle sözde kalıyor. Kamuda 50 bin kadro alınacak deniliyor. Ama bunun gerekleri yerine getirilmedi. Özel sektörde, kotanın uygulaması yeterince denetlenmiyor, olması gerektiği kadar engelli istihdam edilmedi.

Sağlık sorunlarımız çözümlenmedi. Sağlık uygulama tebliği ile tedavilerimiz, yaşamımızı sürdürebilmemiz için gerekli olan cihazlar gereçler verilmedi. Yeşil kartlılar, sosyal güvencesi olmayanların tıbbi araç ve gereç talepleri kaynak olmadığı gerekçesiyle karşılanmadı. Vergi indiriminden yararlanmanın, emeklilik hakkına kavuşmanın önündeki mevzuat engelleri kaldırılmadı" dedi.

“OY PUSULALARI GÖRME ENGELLİLERİN ALGILAYACAĞI ŞEKİLDE OLMALI”

Oy pusulalarının görme engellilerin de algılayabileceği şekilde olması gerektiğini belirten, Kavmaz, “Yapılacak seçimler öncesinde, siyasi partiler seçim programlarında engellilere yönelik bölümlerini soyut sözlerle doldurdu. Geçmişe oranla Meclis'te engelli milletvekili sayısının artacak olması engelliler için tek olumlu gelişme olarak görülmekte.

Evde bakım yardımın bağlanmasında ve uygulanmasında objektif kriterlerin uygulanmasını ve ailelere destek verilmedi. Bakım evlerinde ve hastanelerde tutulan engellilerin, kimsesiz yaşlıların yaşam kalitelerinin iyileştirilmesini, sağlıkta alınan katkı paylarının kaldırılmasını, sağlık uygulama tebliği ile yapılan kısıtlamalara son verilmesini ve ilköğretimden itibaren tüm eğitim kademelerindeki sorunların hızla giderilmesini ile fiziki çevre ve toplu ulaşım araç, sistemlerinin derhal engellilere uyumlu hale getirilmesini istiyoruz” diye konuştu.


(BE-ÜN-Y)

HABERE YORUM KAT