1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelliler istihdam sorunlarının çözülmesini istiyor
Engelliler istihdam sorunlarının çözülmesini istiyor

Engelliler istihdam sorunlarının çözülmesini istiyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'daki engelliler, engellilerin istihdam konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarına dikkat çekerek, Türkiye genelinde 25 bin 369 boş engelli kadrosu olduğunu ve engellilere uygun kadroların açılması gerektiğini söyledi.

A+A-
Diyarbakır'daki engelliler tarafından, engellilerin istihdam sorunlarına ve Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (EKPSS) ilişkin basın açıklaması yapıldı. Grup adına açıklamayı okuyan Mezopotamya Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdal Satılış, Türkiye nüfusunun yüzde 13,3'ünün engelli olduğunu vurgulayarak, yapılan bütün çalışmalara ve bütün uygulamalara rağmen engellilerin istihdam sorunun çözülemediğini kaydetti.
 
İşverenlerin engeli az bulunan ya da iş konusunda daha verimli kişileri seçtiğini anlatan Satılış, bu durumda engeli fazla olan kişinin iş bulma olanağının azaldığına işaret etti.
 
İlkokul ve üniversite mezunu engellilerin de istihdam konusunda eşit durumda olmadıklarına dikkat çeken Satılış, "Engelli kişinin kendisine olan öz güveni ve çalışma isteği ile yapılacak işin niteliği engelliler için önemlidir. Bu nedenle engellilere uygun işlerin olması gerekmektedir. İş yerlerinin engellilere uygun halde olmaması da engelliden istenilen verimin alınmaması konusunda etkendir. Bunlarla birlikte, kanunların yetersiz olması, denetimlerde eksikliklerin de büyük bir sorun olduğu bilinmektedir. Bunların hepsi engellilerin istihdamını engellemektedir" dedi.
 
"İSTİHDAM KOTASI ARTTIRILMALI"
 
Engellilerin istihdamla ilgili taleplerine ilişkin bir anket çalışması yaptıklarına da işaret eden Satılış, şunları söyledi:
 
“Türkiye genelinde 25 bin 369 boş engelli kadrosu için işe uygun engelli aranmamalı, engelliye uygun kadro açılmadır. Nitelik talebi ortadan kaldırılmalıdır. EKPSS ikinci atamaları Ocak 2015, üçüncü atamalar ise Haziran 2015'te yapılmalıdır. Ülkemizde yüzde 3 olan engelli alım kotası, Avrupa istihdam kotasına orantılı hale getirilmeli ve yüzde 8'e çıkarılmalıdır. Engelliler veri tabanı oluşturulmalı, internet sayfası kurulmalı, engellilerin istihdamı ile ilgili raporlar bu sayfada toplanmalıdır.
 
Engellilerin tercih yeri sayısı 30'dan 45'e çıkarılmalıdır. Yer değiştiren engelliler sınavlardan ayrı tutularak, farklı bir şekilde yer değiştirmeli ve boşalan kadrolar değerlendirilmelidir. Tercihlerin her yıl iki kere yapılması sağlanmalıdır. Sınavların ve sınava tabi tutulanların engelli olduğu unutulmamalıdır.
 
Engelli çalıştırmayan iş yerleri ve kamu kuruluşlarına para cezaları uygulanmalı hatta caydırıcı önlem alarak üç uyarıdan sonra kapatma cezası verilmedir. Özel sektörde engellerin maaşları ve çalışma ortamları düzeltilmelidir. Ayrıca, engellilerin eğitim şartları iyileştirilmelidir."
 
(MP-YRT-AŞ-Y)
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT