1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Engelliler için gayret sarf ettik'
'Engelliler için gayret sarf ettik'

'Engelliler için gayret sarf ettik'

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Son 12 yılda engelli vatandaşlara dönük devrim nitelinde adımlar atıldı.

A+A-
 Hükümete geldiğimiz günden beri engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak, eğitime, istihdama sosyal ve ekonomik hayata daha aktif katılımlarını sağlamak için elimizden gelen gayreti sarf ettik" dedi.
 
 
Diyarbakır Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce, "Engelliler Haftası" dolayısıyla bir düğün salonunda düzenlenen etkinliğe katılan Kalkınma Bakanı ve AKP Diyarbakır milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, engellilerin hazırladığı el işi ürünlerinden oluşan sergiyi gezdi. Etkinliğe, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ruken Tanaman, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve AKP Diyarbakır milletvekili adayları katıldı.
 
 
Engellilere karanfil dağıtan Yılmaz, işitme engellilerle bir süre işaret diliyle görüştü. Yılmaz, etkinlikte yaptığı konuşmada, AKP hükümetinin engellilerin hayatını kolaylaştırmak için birçok yeniliği hayata geçirdiğini belirtti.
 
 
"Son 12 yılda engelli vatandaşlara dönük devrim nitelinde adımlar atıldı. Hükümete geldiğimiz günden beri engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak, eğitime, istihdama sosyal ve ekonomik hayata daha aktif katılımlarını sağlamak için elimizden gelen gayreti sarf ettik" diyen Yılmaz, şunları dile getirdi:
 
 
"İlk defa engellilerimizle ilgili kapsamlı düzenlemeler yapıldı. Birçok eğitim kurumu oluşturuldu. Engelli insanlarımızın daha donanımlı hale gelmesi için çalıştık. Diğer taraftan, sosyal hayata daha fazla katılmaları, spor yapmaları, iletişim içerisinde olmaları için ortam hazırlandı. Şehirlerimizin mimarisine varıncaya kadar engellilerin hayatını kolaylaştırıcı düzenlemeler yapıldı. Bunların bir kısmı hayata geçti. Bir kısmı da önümüzdeki dönemlerde yapılacak yatırımlarla ve çalışmalarla hayata geçirilecek. Engelli bir vatandaşımızı istihdam eden özel sektöre prim desteği sağladık.”
 
 
AKP'nin tüm politikalarının merkezinde insan olduğunu aktaran Yılmaz, "İnsanımıza ne kadar hizmet edersek, onun hayatını ne kadar kolaylaştırırsak, kalkınmış gelişmiş bir toplum haline geliriz" diye konuştu.
 
 
"Engelilerin projelerine pozitif ayrımcılık yapacağız"
 
 
Yılmaz, kamu kurumlarında bugüne kadar hiç olmadığı kadar engelli vatandaşları istihdam ettiklerini, etmeye de devam edeceklerine işaret ederek, tüm bu çalışmalarla engellilerin yanı sıra ailelerine de destek olduklarını kaydetti. Sadece Diyarbakır'da 13 bin 400'den fazla engelliye evde bakım hizmeti verdiklerini, Türkiye'de 450 bini aşkın engellinin bu destekten faydalandığını ifade eden Yılmaz, bu hizmetlerin AKP döneminde gerçekleştiğini vurguladı. Yılmaz, hükümet olarak engellilere yönelik proje ve çalışmaları sürekli destekleyeceklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 
 
"Engelli kardeşlerimizden gelen projelere dikkatle bakacağız ve uygun olan tüm projeleri destekleyeceğiz. GAP Bölge İdare Başkanlığı, Kalkınma Ajansımız, SODES programları ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çok iyi imkanları bulunuyor. Tüm bu mekanizmaları ve programları engelli vatandaşlarımıza açacağız. Engellilerin projelerine pozitif ayrımcılık yapacağız." 
 
 
Yılmaz, son dönemlerde üretimleri artan engellilerin sanat, spor ve siyaset gibi her alanda aktif rol aldığını aktardı. Herkesin engelli olabileceğine dikkati çeken Yılmaz, "Çözümü zor olan engel kalplerde olan engeldir. Gönüllerdeki engeli kaldırdığımız zaman diğer engelleri kaldırmak çok kolaydır. Hepimiz bu anlamda engelli kardeşlerimizle aynı durumdayız" şeklinde konuştu.
 
 
Engelliler için "Umut Evleri"
 
 
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da ilde yaklaşık 120 bin engelli olduğunu, bu engellilerden 5 bin 851'inin engelli kimlik kartı bulunduğunu, engelliler için oluşturulan, "Umut Evleri"nde 5 engellinin ikamet ettiğini belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce engellilere yönelik önemli çalışmalar yapıldığını dile getiren Aksoy, şöyle dedi:
 
 
"Bu kapsamda 354 kişiye gören göz cihazı teslim edildi. 13 bin 434 kişi evde bakım parası alıyor. Kişi başına yaklaşık 800 lira evde bakım parası veriliyor. Geçen ay ilimizde 10 milyon 659 bin lira evde bakım parası ödendi. Diyarbakır'da engelliler için hizmet veren 3 özel bakım merkezinde 210 kişi kalıyor. Bakım evinde kalanlar için devlet bin 580 lira ödeme yapıyor."
 
 
Eğitim amacıyla hizmet veren kurumlarda 476 öğrenci ve 111 öğretmenin bulunduğunu anlatan Aksoy, kaynaştırma eğitiminde ise 4 bin 810 öğrencinin eğitim aldığını, ilde 49'u kadın toplam 414 engeli sporcu bulunduğunu söyledi. Aksoy, İş-Kur İl Müdürlüğü'nce son 8 yılda bin 5 engelli kursiyerin istihdam edilmesinin sağlandığını kaydederek, ilde engellilere yönelik 34 sivil toplum kuruluşunun faaliyet yürüttüğünü sözlerine ekledi. Engellilerden oluşan folklor ekibinin sahne aldığı etkinlik, engellilere hediye ve sertifikaların verilmesiyle sona erdi.
 
 
AKP Diyarbakır milletvekili adayı Alaattin Parlak da seçim çalışmaları kapsamında Kayapınar ilçesindeki esnafları ziyaret etti. AKP Kayapınar Kadın Kolları Başkanı Necla Özbek, AKP Bağlar Belediye Meclis Üyesi Hazım Gönen ile birlikte ilçedeki iş yerlerini gezen Parlak, esnaflarla sohbet etti. Parlak, iş yerlerinde karşılaştığı yaşlı vatandaşlar ve Diyarbakır'da öğrenim gören Buruneili üniversite öğrencileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
 
Öte yandan bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Japonya Siyasi İşler Başkatibi Takeshi İshihara ve Savunma Ataşesi Deniz Kurmay Albay Yoshinaga Kamo, AKP Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar'ı makamında ziyaret ederek, 7 Haziran genel seçimleri hakkında fikir alışverişinde bulundu.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT