1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelliler doğa yürüyüşü yaptı
Engelliler doğa yürüyüşü yaptı

Engelliler doğa yürüyüşü yaptı

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları Engelliler Haftası nedeniyle 'Hareket et, eğlen, sağlıklı kal' temalı doğa yürüyüşü yaptı.

A+A-

Dünya Engelliler Haftası ve 10 Mayıs Dünya Hareket Günü nedeniyle Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ile Halk Müdürlüğü sağlık çalışanları, engelli vatandaşlarla bir araya gelerek Kent Ormanı'nda 'Hareket et, eğlen, sağlıklı kal' temalı doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Etkinlikte halay çekme, bisiklet gezisi, ip atlama, ip çekme yarışı yapıldı. Orman İşletme Müdürlüğü, Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü, bisiklet sporları kulübü, Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği, Diyarbakır Dağ Sendromu Derneği'nin desteğiyle gerçekleştirilen doğa yürüyüşünde sporun önemine dikkat çekilmeye çalışıldı.

10 Mayıs Dünya Hareket Günü nedeniyle etkinlik düzenlediklerini belirten Araştırma ve Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürü psikolog Onur Börtüçene, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası nedeniyle her iki etkinliği birleştirip engelliler, engellilerin aileleri, sağlık çalışanları ve vatandaşlarla bir araya gelmeyi hedeflediklerini söyledi.

Börtüçene, “Bu anlamda Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü kent alanında bir doğa yürüyüşü ve çeşitli enkinliklerle bir organizasyon düzenledik. Buradaki amacımız insanlarda bir farkındalık oluşturmak. Hem fiziksel aktivite noktasında, hem de engelli ailelerin ve bireylerin sorunlarına dikkati çekmekti. Çünkü dünyada birçok aktivite sorunu nedeniyle kronik rahatsızlığı yaşayan insanlar oluyor.

Ayrıca engellilerle ilgili sıkıntılardan dolayı engellilerimiz yaşamlarını sağlıklı bir şekilde idame ettiremiyorlar. Toplumda bir farkındalık oluşturduğumuz zaman umuyorum engelli vatandaşlarımız da, aileleri de daha rahat yaşamlarını idame ettirebilecekler. Ve sporun önemine dikkat etmeye çalıştık. Spor yapmak hem fiziksel hem de ruhsal açıdan insanlarda sağlığı geliştirmeye ve korumaya yönelik en önemli adım olarak görülüyor” dedi.

Yapılan etkinliğin ardından Börtüçene, Kent Orman İşletme Müdürlüğü'ne, Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü'ne, Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği'ne, engelli ailelerine ve tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT