1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelli Şarj İstasyonları kuruldu
Engelli Şarj İstasyonları kuruldu

Engelli Şarj İstasyonları kuruldu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, engellilerin yaşama daha aktif katılmasını sağlamak amacıyla kentin üç farklı noktasına “Engelli Şarj İstasyonu” kurdu. 29 Nisan'da açılışı yapılacak istasyonlardan engelliler memnun.

A+A-
Kentte yaşayan yaklaşık 125 bin engellinin sosyal yaşama katılımını kolaylaştırmak amacıyla çalışma yürüten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Şube Müdürlüğü, örnek bir çalışmaya imza attı.
 
Engelli Şube Müdürlüğü, akülü araçlara sahip engelli yurttaşları düşünerek Diyarbakır'da Koşuyolu Parkı, Cigerxwîn Kültür Merkezi ve Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda “Engelli Şarj İstasyonları” kurdu. 29 Nisan'da açılışı yapılacak istasyonları şimdiden kullanılmaya başlandı. Koşuyolu Parkı'nda açılan merkezde şarj istasyonunu engellilerin sosyal yaşama katılmaları için merkez niteliğinde değerlendirmeyi planlayan Engelliler Şube Müdürlüğü, kentin üç noktasına kurulan istasyonların sayısını zamanla artırmayı hedefliyor.
 
Engelliler: Çok değerli ve önemli bir hizmet
 
Engelli Şart İstasyonlarından yararlanan Arzu Uğurel (37), 1,5 yaşında çocuk felci geçirdiği günden bu yana engelli olarak yaşamını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyemizin kentin farklı noktalarına kurduğu 'Engelli Şarj İstasyonu”nu, “çok gerekli ve mantıklı bir şey.” diyerek değerlendiren Uğurel, şarjla çalışan tekerlekli sandalye kullandığını ve engelsiz birinin yolda kalmanın ne demek olduğunu bilemeyeceğini söylüyor.
 
Uğurel, “Evden dışarı çıkarken büyük korkular yaşayarak çıkıyorduk. Engellilerde bu kentte yaşıyor. Herkes bunun farkında olmalı. “ diyor. Belediyenin bu çalışmasının engelliler açısından değerli bir proje olduğunu söyleyen Uğruel, “Kentte engelliler birçok sorun yaşıyor. Bence kent engelliler göz önünde bulundurularak inşa edilmelidir. Belediye bu konuda adımlar atıyor ve engellileri göz önünde bulundurarak çalışmalar yapıyor. Şarj istasyonları da bunun bir örneğidir.” diyor.
 
'Sosyal yaşamımızda değişiklikler oldu'
 
Engellilerin, en büyük sorununun eve bağlı olarak yaşamlarını sürdürmeleri olduğuna dikkat çeken Uğurel, kendisinin bu durumu Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda bulunan Engelli Şube Müdürlüğü'yle aştığını söylüyor. Müdürlükte açılan ahşap ve takı atölyelerine katıldığını anlatan Uğruel, “Buraya gelmekle sosyal yaşamımda değişimler oldu. Birçok arkadaşımla burada tanıştım. “ diye konuşuyor.
 
'Rahat hareket etme imkanı yakalamış olduk'
 
Üç aylık bebekken yapılan yanlış ameliyat sonucu tekerli sandalyeye mahkum olan Halil Gördük (30), engellilerle ilgili birçok etkinlikte yer alıyor, bağlama çalarak müzisyenlik yapıyor. Engelliler için açılan şarj istasyonunu duyduğunda çok sevindiğini söyleyen Gördük, “Engellilerin en büyük problemi belki de sürekli evde zaman geçirmeleridir. Bu durum engellilerin ruhsal ve psikolojik yaşamına etki ediyor. Yapılan çalışmayla daha rahat hareket edeceğim. En önemlisi eve bağımlı olmaktan kurtuldum. Engellilerin erişebilirliği göz önüne alınarak bu istasyonlar artmalı. Artacak istasyonlarla engelliler ulaşımda büyük bir rahatlık yaşayacak.” diyor.
 
Normalde akülü engelli araçlarının en fazla 10-15 km mesafe kat ettiğini söyleyen Gördük, “Araçların gidebildiği mesafenin az olması ister istemez sosyal yaşamımızı etkiliyor. Belediyenin yaptığı şarj istasyonlarıyla daha rahat hareket etme kabiliyeti yakaladık.” diyen Gördük gülümseyerek bundan sonra kilometre hesabı yapmayacaklarını dile getiriyor.
 
Normal akülü tekerlekli sandalyenin kendi şarj aletiyle 8 saatte dolduğunu vurgulayan Gördük, şunları söylüyor: “Belediyenin kurduğu istasyonlarda sandalyemiz 1 saate şarj ediliyor. Daha önce uzun süre şarjın dolmasını beklemek zorundaydık. Yapılan çalışma engellilerin yaşamını kolaylaştırıyor.” Elektronik araç şarjlarının dolmadan çıkarılması durumunda erkenden bozulduğunu ifade eden Gördük, “İşimiz olduğunda şarj edilirken, şarj aletini çıkarmak zorunda kalıyorduk. Buda akülü aracımızın ömrünü kısaltıyordu. Şimdi artık araçlarımız, bozulma riski taşımadan1 saate şarj ediliyor.” diyor.
 
'Belediyeye teşekkür ediyoruz'
 
Şarj İstasyonlarında araçları şarj edilirken, engelliler için oluşturulan alanlarda zaman geçirebildiklerini söyleyen Gördük, “Koşuyolu Parkı'ndaki merkezde engelliler için çeşitli aktivitelerde düşünülmüş. Bundan dolayı belediyeye teşekkür ediyorum.” diyor. Normal engelsiz insanların istediklerinde doğa ile baş başa kalabildiklerine dikkat çeken Gördük, “İstasyon merkezlerinin özellikle yeşil alanlar ve parklarda kurulmasını önemlidir. Genel olarak bakıldığında engelliler, doğa ile baş başa geçirme zamanı hiç yok denecek kadar az. “ diyor.
 
Balyen: 29 Nisan'da açılacak
 
6 yıldır engellilerle ilgili çalışmalarda yer alan ve Engelli Şube Müdürlüğü çalışanı Şilan İmir Balyen, Şarj İstasyonlarının 17 Nisan itibariyle engellilere hizmet verdiğini ve resmi açılışında 29 Nisan'da yapılacağını bildirdi. Kurulan istasyonlarla engellilerin kent yaşamına erişebilmesini amaçladıklarını söyleyen Balyen, ayrıca Engelli Şube Müdürlüğü'nün engelli yurttaşların ulaşımını kolaylaştırmak için de 2 liftli servis aracıyla engellilere hizmet ettiğini bildirdi.
 
Şarj istasyonlarının engellilerin yaşamını kolaylaştırmak ve sosyal yaşama katılmalarını sağlamak amacıyla geliştirildiğini belirten Balyen, “Proje 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde dile getirildi. Ocak ayında belediye eş başkanlarımız Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın engelliler platformu ile görüşmesinde projeye karar verildi. Ve hayata geçirildi.” dedi.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum