1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelli şarj istasyonları açıldı
Engelli şarj istasyonları açıldı

Engelli şarj istasyonları açıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, engelli şarj istasyonları açtı.

A+A-

Kentte yaşayan yaklaşık 125 bin engellinin sosyal yaşama katılımını kolaylaştırmak amacıyla çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek engelli şarj istasyonları kurdu. Bugün törenle hizmete açılan engelli şarj istasyonları, engelli vatandaşlardan büyük ilgi gördü.


Koşuyolu Parkı'nda yapılan açılışa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Fatma Arşimed ile engelli vatandaşlar katıldı. Açılış töreninde konuşan Engelli Meclisi'nden Emin Boran, Büyükşehir Belediyesi'nin böyle bir çalışma yapmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

“ATILAN HER ADIMIN BİR ADIMI ENGELLİLER İÇİN OLACAK”

Ardından konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ise, Diyarbakır'ın sadece kendi coğrafyasında değil, dünyanın sayılı önde gelen şehirlerden birisi olduğunu kaydetti. Anlı, “Bundan sonra bu şehirde atılan her adımın bir adımı engelliler için olacaktır. Engelli insanlarımız rahatlıkla sokağa çıkabilecekler. Bu şehrin tüm imkanlarından herkes kadar yararlanacaklar.

Bu şehirdeki herkes kadar bu şehrin güzelliklerinden, tarihsel, kültürel, doğal her türlü güzelliğinden yararlanacaktır. Kısa bir süre içerisinde bunların sayısı artacak. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarını, firmaları, şirketleri, özel sermayeyi de farkında olmaya davet ediyoruz” dedi.

ÜÇ YERDE HİZMET VERİLMEYE BAŞLANDI


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, akıllı engelli aracına sahip engelli yurttaşları düşünerek Diyarbakır'da Koşuyolu Parkı, Cegerxwin Kültür Merkezi ve Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda “Engelli şarj istasyonları” kurdu. Koşuyolu Parkı'nda açılan şarj istasyonu engellilerin sosyal yaşama katılmaları için merkez niteliğinde değerlendirildi. Kentin üç noktasına kurulan istasyonların sayısı zamanla artırılacak.


(YRT-Y)

HABERE YORUM KAT