1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelli çocuklar kamera karşısına geçti
Engelli çocuklar kamera karşısına geçti

Engelli çocuklar kamera karşısına geçti

Zihinsel engelli çocuklar, Diyarbakır'da çekilen ve gelirinin bir kısmının kurulacak olan Sevgi Taşı Derneği'ne bağışlanacağı 'Sevgi Taşı' adlı filmin çekimlerinde ekran karşısına geçti.

A+A-

Daha önce hiç kamera deneyimi olmayan ve ilk defa kamera karşısına çıkan engelli çocuklar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Uluslararası Engelliler Derneği Başkanı Erdal Satılış ve Afrika'da çocuklarla ilgili yaptığı projeler nedeniyle Nobel'e aday olarak gösterilen İlhan Doğan da filmde gönüllü olarak yer aldı. Avrupa'da "Riccon" adıyla tanınan, ve bir süre Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama'nın 'Kültürler arası iletişim danışmanlığı' görevini de yapan beden dili ve iletişim uzmanı İlhan Doğan, 15 yıl sonra ilk defa kamera karşısına geçtiğini belirterek, başlatılan bu projeyi duyduğunda hiç düşünmeden kabul ettiğini söyledi. Doğan, “Yıllar önce Fransa'da bir film çekmiştik. O günden sonra da bir daha kamera karşısına geçmeyi düşünmüyordum. Ama böyle bir projeye yapımcımızın beni davet etmesini seve seve kabul ettim. Çok güzel bir film olacak. Şimdiden çeşitli festivallerden davetler aldık. Herkesi filme bekliyorum” dedi.

Filmin başrol oyuncusu Gökhan Mumcu yıllar önce Diyarbakır'a geldiğinde Diyarbakır'ın ön yargıların kurbanı olmasına üzüldüğünü belirterek, projenin kendisine ilk geldiği zaman inanılmaz heyecan duyduğunu söyledi. Mumcu, “Proje ilk geldiği zaman inanılmaz heyecan yarattı bende. Tabi öncesinde Diyarbakır'a geldiğimde özellikle neden bu güzel coğrafya ön yargıların kurbanı olmuş ki dedim. Sağ olsun yapımcımız da galiba beni duymuş. Geldik burada Diyarbakır'ın en güzel yanlarını göstermeye başladık. Çok güzel bir de aşk hikayesi var içerisinde. İki dilin aşkı var. Umarım doğru yerlere ulaşır ve güzel dostluk mesajları verilir” diye konuştu.

Kadın başrol oyuncusu Zelal Dere ise Diyarbakır'da böyle bir sosyal sorumluluk projesinin gerçekleşiyor olmasının çok heyecanlandırıcı olduğunu aktararak, böylesi bir projenin içerisinde yer almanın mutluluk verici olduğunu ifade etti. Dere, “Böylesi bir projenin, özverinin içerisinde yer alıyor olmak da çok güzel bir duygu. Tabi içerisinde son derece sevgi ve barışçıl mesajların bulunduğu bir projedeyim. Diyarbakır'ın enerjisi ile, sıcak halkı ile, atmosferi ile bütün herkesinde aynı zamanda içerisinde bulunabileceği bir Diyarbakır hikayesinden yola çıkarak, yani batıdan doğru uzanan bir serüvende bulunmak gerçekten çok güzel bir şey. Çok farklı bir proje olacak eminim” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT