1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelli bireylerin yüzleri havuzda gülmeye başladı
Engelli bireylerin yüzleri havuzda gülmeye başladı

Engelli bireylerin yüzleri havuzda gülmeye başladı

Diyarbakır’da faaliyet gösteren ve zihinsel engelli çocukların umudu haline gelen Elif Hanım özel eğitim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren özel yasemin hanım özel eğitim merkezi, özel eğitim alanında yeniliklere doymuyor.

A+A-

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde faaliyet gösteren Özel Yasemin Hanım Özel Eğitim Merkezi özel eğitim öğretmenleri, zihinsel engelliler öğretmenleri, okul öncesi öğretmenleri, psikologlar ve fizyoterapistler eşliğinde işitme engelli bireylerin eğitimi, zihinsel engelli bireylerin eğitimi, öğrenme güçlüğü olan bireylerin eğitimi, down sendromlu bireylerin eğitimi ve fiziksel engelli bulunan tüm bireylere hizmet vermeye devam ediyor. 

Konuyla alakalı açıklama yapan, Özel Yasemin Hanım Özel Eğitim Merkezi Müdürü Yasemin Timur, Öğrenciler evlerinden servisle Güler yüzlü hostes eşliğinde alınır ve okula getirilir. Öğrenci ve velilerimize sabah kahvaltı ve öğle yemeği hizmeti de sunulmaktadır. Kurucu müdür Yasemin Timur, eğitim kurumlarımız bünyesinde fizik tedavi ünitesine Uzay terapi yöntemi, kişisel yürüme robotu, hippo terapi (at terapi ) yöntemi ile en son elektroterapi cihazları ile fizyoterapi hizmeti verdiklerini dile getirdi.  

Öğrencilerin sosyal faaliyetlere de yönlendirildiğini sözlerine ekleyen Timur, “Uzman öğretmenler eşliğinde halk oyunları çalışmaları, halı saha da spor aktiviteleri ve okulumuz bünyesindeki sinema salonunda sinema gösterimleri yapılmaktadır. Buda öğrencilerimizin sosyal faaliyetlere yönledirilmesinde katkı sağlıyor” dedi.  
 
Genel koordinatör olarak görev yapan Yasin Muzaffer Çelebi ise zihinsel engelli öğrencilerinin havuzla tedavi edildiğini vurgulayarak, “Hidroterapi yani su içi havuz tedavisi, Suyun, eklemler ve kaslar üzerine binen yükü azaltması ve ağrı kontrolüne yardımcı olması sebebiyle fiziksel bozuklukların tedavisinde kullanılmasıdır dedi . suyun kaldırma kuvvetinin hareketi baslatici ve kolaylaştırıcı etkisiyle dışarıda yapılamayan aktivitelerin suyun içinde yapılmasına olanak sağlar. Bu da çocuğun öz güven ve motivasyonu nu arttırır. Ayrıca akciğer, solunum kasları ve diğer iç organlar üzerindeki basıncın etkisi ile solunum, yeme ve konuşma gibi fonksiyonlarda da olumlu değişiklikler yapar. Ayrıca kurumumuzda tüm öğrencilerimize fizyoterapistler eşliğinde yüzme dersleri verilmektedir” diye konuştu.  
Elif hanım özel eğitim kurumları. Peyas mah. Diclekent villaları 257 sok. No 12 Kayapınar/Diyarbakır..meil;elifhanimterapi@gmail.com ..www.elifhanimterapi.com...İletişim.o412 252 52 72, 0533 1367184/0537 9540305 
 

HABERE YORUM KAT